Gazowe rozmowy na Pomorzu. Trójmorze jednoczy się wokół energetyki
Najważniejsze trendy w polskim i międzynarodowym gazownictwie oraz czynniki, które w przyszłości kształtować będą sytuację na rynkach gazu, zdominowały 23. konferencję GAZTERM – prestiżowe miejsce spotkań i dyskusji przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata. Podczas konferencji odbył się również Szczyt Gazowy Trójmorza.
2020-09-28, 16:25
Na trzy dni Międzyzdroje, za sprawą konferencji GAZTERM, stały się europejskim forum dyskusji o inwestycjach gazowych. Wsparciem dla rozwoju sieci gazowych w Polsce są fundusze unijne, mówił o tym podczas wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Podczas konferencji odbył się również Szczyt Gazowy Trójmorza. Jego najważniejszym celem było omówienie planów podniesienia stanu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu oraz rozwoju transgranicznego handlu gazem.
Powiązany Artykuł
W gdańskim porcie ma powstać pływający terminal LNG. Podpisano list intencyjny
Gaz połączy Trójmorze
Minister Grzegorz Puda wziął udział w sesji otwierającej konferencję GAZTERM. Podczas wystąpienia mówił m.in. o znaczeniu Inicjatywy Trójmorza w kontekście rozbudowy sieci energetycznych w Europie.
– Inicjatywa Trójmorza przyczyni się do rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wzrostu jego konkurencyjności. Szczególnie ważne jest to w dziedzinie energetyki, ponieważ zbytnia zależność od jednego dostawcy gazu, jakim jest Rosja, stanowi zagrożenie dla ciągłości dostaw tego kluczowego surowca – rozpoczął minister Grzegorz Puda i dodał, że flagowym projektem, który zmieni oblicze sektora energetycznego w regionie Europy Środkowej, jest korytarz gazowy Północ-Południe, łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk.
REKLAMA
Minister Puda podkreślił, że otworzy to możliwości pozyskiwania skroplonego gazu z wielu perspektywicznych źródeł m.in. z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, USA czy Kanady. Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej mówił, że w obszarze infrastruktury energetycznej planowane potrzeby inwestycyjne w regionie Trójmorza wynoszą 87 mld euro oraz dodatkowo 28 mld euro w kontekście rozwoju projektów regionalnych obejmujących m.in. modernizację i rozbudowę sieci przesyłowych.
– Państwa regionu Trójmorza potrzebują także nowych dodatkowych źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Dodatkowe środki wygenerowane w ramach Funduszu Trójmorza to szansa na zasilenie kapitałem wybranych inwestycji, które zostaną pozytywnie ocenione w kontekście atrakcyjności dla inwestorów prywatnych. Warto podkreślić, że Fundusz w pełni wpisuje się w polityki i strategie unijne – dodał minister Puda.
Powiązany Artykuł
Baltic Pipe przekracza cieśninę Mały Bełt. Gaz-System udostępnia tereny pod budowę
Dodajemy gazu inwestycjom gazowym
W panelu "Perspektywy finansowania inwestycji w gazownictwie i petrochemii" Grzegorz Puda mówił o finansowaniu inwestycji gazowych w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
– W obecnej perspektywie finansujemy inwestycje z zakresu transportowania gazu oraz energii elektrycznej. Na ten cel z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczyliśmy ponad 1,32 mld euro. Wartość wszystkich realizowanych z funduszy unijnych projektów z zakresu infrastruktury gazu to 6,7 mld zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 3 mld zł. Dzięki wsparciu unijnemu wybudowanych zostanie ok. 1,5 tys. km gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych – podsumował wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej.
REKLAMA
Zaznaczył przy tym, że Polska prowadzi negocjacje z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską o możliwości finansowania infrastruktury gazowej z funduszy polityki spójności również w przyszłej perspektywie finansowej.
– Polski miks energetyczny sprawia, że potrzebujemy paliwa przejściowego, pomostu od paliw kopalnych do energetyki odnawialnej. Infrastruktura gazowa może w przyszłości posłużyć do przesyłu wodoru – dodał.
PolskieRadio24.pl/MFiPR/DoS
REKLAMA
REKLAMA