Senatorowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Nowela była dziś rozpatrywana przez senacką komisję ustawodawczą. Jedenaście poprawek, głównie o charakterze redakcyjno-legislacyjnym wniósł klub Prawa i Sprawiedliwości.

2020-10-08, 13:35

Senatorowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt
zdj. ilustracyjne. Foto: twitter/SenatRP

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości mówił podczas posiedzenia komisji, że przedłożona ustawa jest dobra i konieczna, dlatego należy ją poprzeć".

Polityk podkreślił, że ma ona "charakter humanitarny i jest oczekiwanym postępem". Stwierdził, że proponowane przepisy prezentują podejście do zwierząt, które należy lansować i usankcjonować oraz, że nie ma powodu, aby w tym aspekcie Polska została "w ogonie Europy".

Posłuchaj

Marek Pęk o "piątce dla zwierząt" (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Poprawki zgłosiła także senacka większość. Senator PSL Jan Filip Libicki zaproponował m.in. poprawkę, która ogranicza uprawnienia stowarzyszeń do kontroli rolników zajmujących się hodowlą zwierząt.

Libicki zauważył, że w świetle przedłożonej ustawy osoby bez doświadczenia, które założą stowarzyszenie zajmujące się ochroną zwierząt, będą mogły wchodzić do rolników i tłumaczyć im, że źle hodują zwierzęta. Dlatego senator PSL zaproponował, żeby takie kontrole mogły się odbywać, ale wyłącznie w asyście inspekcji weterynaryjnej.

Posłuchaj

Jan Filip Libicki o poprawkach do projektu ustawy (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

W piatek posiedzenie komisji rolnictwa i rozwoju wsi

W piątek ustawą zajmie się senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Jej posiedzenie zaplanowano na godzinę 11. Z kolei na posiedzeniu plenarnym wspomniana ustawa będzie procedowana 13 października. 

Powiązany Artykuł

traktorki 1200 east news.jpg
Protesty Agrounii przeciwko "Piątce dla zwierząt". Liziniewicz: sfera propagandy, a nie faktów

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. Projekt dotyczący nowych norm ochrony zwierząt zakłada również ograniczenie możliwości trzymania zwierząt na uwięzi i zmiany w zakresie funkcjonowania schronisk dla zwierząt, które - według proponowanych przepisów - będą mogły prowadzić wyłącznie jednostki samorządowe oraz organizacje pożytku publicznego.

Nowelizację ustawy o ochronie zwierząt Sejm uchwalił na posiedzeniu we wrześniu. Poparło ją 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Mimo dyscypliny klubowej zarządzonej przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, przeciw było 38 posłów klubu PiS. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Natomiast od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia. W konsekwencji tego głosowania 15 posłów zostało zawieszonych w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Decyzję podjął prezes partii Jarosław Kaczyński.

MF / itom

Polecane

Wróć do strony głównej