Rosja mediatorem w konflikcie o Górski Karabach. Ekspert OSW: karkołomna konstrukcja
- Dobrze, że się spotkali i odbyły się dwustronne rozmowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert odniósł się do narady szefów dyplomacji Armenii, Azerbejdżanu i Rosji ws. konfliktu w Górskim Karabachu.
2020-10-09, 20:30
W Moskwie rozpoczęły się w piątek po południu konsultacje szefów MSZ Armenii i Azerbejdżanu w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu. Prowadzą je szefowie MSZ Armenii i Azerbejdżanu, Zohrab Mnacakanian i Dżejhun Bajramow, z udziałem rosyjskiego ministra Siergieja Ławrowa.
Powiązany Artykuł
Putin zaprosił do Moskwy szefów MSZ Armenii i Azerbejdżanu. Wzywa do zaprzestania konfliktu
Wojciech Górecki zwrócił tutaj uwagę na szczególne znaczenie Rosji, "której rola nie sprowadza się tylko bycia pośrednikiem". Dzieje się to, mimo iż Rosja jest zadeklarowanym sojusznikiem tylko jednej ze stron konfliktu, czyli Armenii. - Dość wydaje się to karkołomna konstrukcja - ocenił ekspert.
- Dopóki walki toczą się formalnie na terytorium Azerbejdżanu, to Moskwa nie ma prawa interweniować, bo Armenia nie została zaatakowana. Ormianie oczywiście chcieliby jednak rozszerzenia tych gwarancji na Górski Karabach - dodał.
Posłuchaj
Gość PR24 zauważył również, że Rosja ma też dobre stosunki z Azerbejdżanem, ale nie są to sojusznicze relacje. Rosja dostarcza też m.in. broń dwóm stronom konfliktu. - Chcieliby więc bardzo uniknąć interwencji - ocenił Wojciech Górecki.
REKLAMA
- Armeńska dziennikarka: Rosja chciałaby rozmieścić w Górskim Karabachu tzw. siły pokojowe
- Sabak: obie strony oskarżają się o atakowanie celów cywilnych
Wieloletni konflikt
Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu 27 września doszło do wznowienia konfliktu o ten region - Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony zamieszkujących Górski Karabach Ormian.
Powiązany Artykuł
Konflikt w Górskim Karabachu. Jędruchów: Rosja jest bardzo zachowawcza
Wojna o Górski Karabach wybuchła w 1988 roku. W 1994 roku podpisane zostało zawieszenie broni między stronami. Trwające od ponad tygodnia walki są najpoważniejsze od tamtego czasu.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Górecki (OSW)
Data emisji: 09.10.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 19.33
Polecane
REKLAMA