Szef MSZ: postrzeganie przyszłości UE w Trójkącie Weimarskim jest podobne
- Nasze postrzeganie spraw bezpieczeństwa i przyszłości UE oraz spraw zasadniczych jest bardzo podobne - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Paryżu po spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.
2020-10-15, 13:05
Zbigniew Rau zaprosił swoich kolegów z Francji i Niemiec, Jeana-Yvesa Le Driana i Heiko Maasa do Polski w przyszłym roku.
Powiązany Artykuł
Pierwsze spotkanie od 4 lat. W Paryżu rozmowy szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego
Szef MSZ poinformował, że przy okazji wizyt w Paryżu i Berlinie odbędzie także spotkania dwustronne z oboma ministrami.
Wśród tematów rozmów wymieniał wydarzenia na Białorusi. - Całkowicie zgadzamy się z diagnozą tych wydarzeń, jak i niezbędnymi konsekwencjami, reakcjami UE na te wydarzenia - powiedział.
Kolejnym tematem - jak relacjonował - była polityka Rosji oraz sytuacja w Libii i wschodniej części Morza Śródziemnego.
REKLAMA
30-lecie Trójkąta Weimarskiego
- Te sprawy, w których możemy się nieco różnić, zostawiliśmy na okres lunchu. Chciałem kolegów serdecznie zaprosić w przyszłym roku do Polski, bo wtedy będziemy obchodzić 30-lecie tej inicjatywy, jaką jest Trójkąt Weimarski - powiedział Rau.
Pytany o to, czy odbędzie się szczyt przywódców państw i rządów Trójkąta, odparł, że dobrą tradycją Trójkąta Weimarskiego jest organizacja szczytu po spotkaniu szefów dyplomacji. - Sądzę, że takie spotkanie będzie pożądane i będziemy dzisiaj jeszcze zapewne o nim rozmawiać - dodał.
***
Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. Celem trójstronnej współpracy między Warszawą, Berlinem i Paryżem było początkowo wsparcie dla Polski w procesie integracji ze strukturami europejskimi. Po wstąpieniu Polski do UE Trójkąt stał się płaszczyzną politycznych konsultacji na tematy europejskie.
REKLAMA
mg
REKLAMA