MFiPR: dodatkowe pieniądze z UE dla służby zdrowia na walkę z pandemią
Ze środków unijnych trafi do sektora zdrowia na walkę z pandemią dodatkowe 300 mln zł - podało ministerstwo funduszy i polityki regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony osobistej czy aparaturę medyczną dla szpitali.
2020-10-15, 15:04
Chodzi o unijne wsparcie w ramach zmian w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), zatwierdzone przez KE.
- Decyzja Komisji Europejskiej jest kontynuacją działań Polski zmierzających do wsparcia systemu ochrony zdrowia. Dzięki funduszom unijnym mamy dodatkowe pieniądze na pomoc dla personelu medycznego w walce z pandemią koronawirusa - poinformował wiceminister Waldemar Buda.
Kto otrzyma wsparcie?
Jak wskazał resort, dodatkowe 300 milionów złotych na wsparcie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią COVID-19 zostanie przeznaczone dla najbardziej potrzebujących podmiotów przede wszystkim na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej. - Szpitale natomiast będą mogły kupić na przykład sprzęt i aparaturę medyczną - zaznaczono.
Powiązany Artykuł
Jarosińska-Jedynak: nowa perspektywa finansowa przyniesie sporo rozwiązań antykryzysowych
Buda przypomniał, że to kolejna zmiana w POiŚ wynikająca z wyzwań związanych z walką z COVID-19. Wyjaśnił, że 550 mln zł trafiło już do szpitali - zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, maseczek, rękawiczek, fartuchów, gogli oraz środków do dezynfekcji.
Unijna odpowiedź na kryzys wywołany przez COVID-19
Zatwierdzona obecnie zmiana w POIiŚ dotyczy m.in. zaktualizowania wytycznych w "zakresie monitorowania postępu rzeczowego" realizacji programu. Wprowadzone zostały np. wskaźniki interwencji antyepidemicznej, obrazujące wymiar rzeczowy interwencji w zakresie przeciwdziałania, zwalczania lub ograniczania skutków epidemii.
KE zatwierdziła też czasowe - w okresie od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. - podwyższenie poziomu dofinansowania UE "do 100 proc. dla wszystkich osi priorytetowych Programu i obu kategorii regionów".
Zastosowanie tego rozwiązania ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom wystąpienia COVID-19 poprzez zapewnienie płynności budżetu środków europejskich w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią - wskazało MFiPR.
REKLAMA
MFiPR, PAP, PR24, akg
REKLAMA