Mniej kredytów dla małych firm. Znamy nowe dane BIK

Liczba udzielonych kredytów dla mikroprzedsiębiorstw we wrześniu spadła o ponad jedną czwartą (-26,3 procent) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej - podało Biuro Informacji Kredytowej. Spadła także wartość udzielonych kredytów dla tych firm o 17,8 procent.

2020-10-29, 13:19

Mniej kredytów dla małych firm. Znamy nowe dane BIK
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

Główny analityk BIK profesor Waldemar Rogowski wyjaśnił, że wyraźny spadek akcji kredytowej banków był widoczny także w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku. To efekt zarówno spadku popytu na kredyty ze strony mikrofirm, jak i ostrożnego podejścia banków.

- W letnim okresie odmrażania gospodarki duża część branż nie wróciła do normalności - ani w układzie V, ani U. Dodatkowo w obliczu niepewności banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów i tym samym ograniczyły ich dostępność - powiedział profesor Rogowski.

Posłuchaj

Prof. Waldemar Rogowski: popyt na kredyty spada, ale i banki są ostrożniejsze (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

ASEJM.jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT. Zobacz, których firm dotyczy

Trudny czas dla firm

W ocenie głównego analityka BIK sytuacja nie poprawi się w kolejnych miesiącach.

- Obecny "soft lockdown", który może już wkrótce przekształcić się w "hard lockdown", negatywnie wpłynie zarówno na popytową, jak i podażową stronę rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorstw. Musimy więc oczekiwać dużego spadku akcji kredytowej na poziomie porównywalnym, a nawet wyższym od tego, z którym mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu, czyli miesiącach pierwszego twardego zamknięcia gospodarki - uważa ekspert.

REKLAMA

Posłuchaj

Profesor Waldemar Rogowski: sytuacja w nadchodzącym czasie raczej się nie poprawi (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

W trzech pierwszych kwartałach 2020 roku banki udzieliły łącznie 98,2 tys. kredytów mikroprzedsiębiorcom (-32,1 proc. rok do roku) na łączną kwotę 12,712 miliardów złotych (-28,9 proc. rok do roku).

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej