Wsparcie osób niepełnosprawnych. Ordo Iuris przygotowało szczegółowy raport

Bon terapeutyczny, powołanie funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej czy możliwość pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej - to niektóre z propozycji systemu wsparcia, które przedstawił w raporcie Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris jako rozwiązania zmian legislacyjnych.

2020-11-06, 18:15

Wsparcie osób niepełnosprawnych. Ordo Iuris przygotowało szczegółowy raport
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Lucky Business/ Shutterstock

Jak powiedział Polskiemu Radiu wiceprezes Instytutu Ordo Iuris Tymoteusz Zych, środowiska osób niepełnosprawnych postulują zmianę w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wyjaśniał, że polegają one na usunięciu, nieracjonalnego wymogu niepodejmowania pracy przez osobę opiekującą się osobą prawną.

Powiązany Artykuł

aduda 1200.jpg
Doradca prezydenta: Andrzej Duda chce większych środków dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Dodał, że to ograniczenie pogarsza sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych, rodzin, ogranicza także przychody budżetu państwa.

Posłuchaj

Raport Ordo Iuris o systemie wsparcia osób niepełnosprawnych (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Propozycją systemu wsparcia jest także powołanie w każdej gminie asystentów osób niepełnoprawnych. Jak wyjaśniał Tymoteusz Zych, chodzi o to, by osoby niepełnosprawne i ich rodzina były wyręczone w załatwieniu spraw formalnych, w koordynacji rehabilitacji i innych spraw związanych ze zdrowiem.

Bon opiekuńczy i zmiany podatkowe

Autorzy raportu proponują także wprowadzenie bonu terapeutycznego dla niepełnosprawnych. Wartość bonu - jak tłumaczył Tymoteusz Zych - byłaby ustalana na podstawie stopnia niepełnoprawności.

REKLAMA

Mógłby obejmować przede wszystkim świadczenia rehabilitacyjne, niektóre świadczenia medyczne - mówił. Jak dodał, w systemie uczestniczyłyby zarówno firmy, instytucje państwowe, prywatne, jak i fundacje pomagające niepełnosprawnym.

Posłuchaj

Raport Ordo Iuris o systemie wsparcia osób niepełnosprawnych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wiceprezes Ordo Iuris wyjaśniał, że finansowanie bonu mogłoby się odbywać z unijnego funduszu odbudowy przeznaczonego na wsparcie gospodarki, w tym sektora usług rehabilitacyjnych, po okresie pandemii.

Powiązany Artykuł

shutterstock_uczelnia_student_niepełnosprawny_biblioteka 1200.jpg
Wzrośnie pomoc dla niepełnosprawnych. Paweł Wdówik o programie opieki wytchnieniowej

Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się też zmiany w prawie podatkowym polegające na rozszerzeniu ulgi rehabilitacyjnej i zniesieniu limitu odliczeń od dochodu darowizn dokonywanych na rzecz organizacji na działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

W prace raportu zaangażowali się przedstawiciele fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych "Tacy Sami", Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej oraz lekarze.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej