Ponad 46 proc. Polaków przeciwko wiązaniu unijnego budżetu z praworządnością

Nieco ponad 46 proc. Polaków uważa, że Polska powinna sprzeciwić się mechanizmowi "pieniądze za praworządność", który przewiduje blokowanie wypłat unijnych środków za łamanie zasad praworządności - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

2020-11-17, 08:14

Ponad 46 proc. Polaków przeciwko wiązaniu unijnego budżetu z praworządnością
jakie będą skutki skandalu z Evą Kaili w roli głównej dla europejskiej polityki? . Foto: symbiot/ Shutterstock

Poparcie dla weta do budżetu UE, gdyby fundusze dla Polski faktycznie miały być zablokowane, to efekt jednoznacznej postawy wyborców PiS w tej kwestii oraz podziału w elektoracie opozycji - napisała gazeta.

Powiązany Artykuł

parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
Weto Polski i Węgier wobec mechanizmu praworządności. Dziś możliwe kolejne rozmowy nt. budżetu UE

Weto dla budżetu

Przypomniała, że Polska formalnie powiedziała w poniedziałek "nie" unijnemu budżetowi. Powodem było przyjęcie przez kraje członkowskie rozporządzenia wiążącego wypłatę funduszy unijnych z praworządnością.

Z ustaleń DGP wynika, że rząd Mateusza Morawieckiego ma już kilka scenariuszy kompromisu wokół rozporządzenia - czytamy.

REKLAMA

"Jedna z propozycji zakłada, że aby uruchomić postępowanie w sprawie zablokowania środków, Komisja musiałaby podjąć decyzję jednomyślnie. W takim przypadku brak poparcia ze strony jednego komisarza hamowałby cały proces" - podano.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Wiceszef MSZ: polski rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie budżetu UE

Kompromis niewykluczony

Według dziennika, inny pomysł to jednomyślność nie w Komisji, a w Radzie. Rząd liczy się z tym, że takie zmiany będzie można wprowadzić, korygując samo rozporządzenie, co wymaga ponownych uzgodnień między Komisją, Parlamentem i Radą lub w ramach konkluzji Rady Europejskiej. Co mogłoby nastąpić pod koniec roku.

Jak mówi DGP wiceminister Paweł Jabłoński, weto nie jest celem samym w sobie, a kompromis nadal nie jest wykluczony. Polska zarzuca autorom pomysłu przede wszystkim arbitralność.
Kwestia weta jest istotna także w wewnętrznym układzie sił w obozie rządowym. Nacisk na premiera wywiera lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro - wskazuje gazeta.

pg

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej