Orlen finalizuje prace nad strategią. Obajtek: jest realna, nawet w trudnych warunkach
PKN Orlen liczy, że nowa strategia do 2030 roku zostanie zaakceptowana 30 listopada i wtedy też koncern ją ogłosi. Prezes Daniel Obajtek zapewnia, że będzie ona kontynuacją prowadzonych już projektów, a postawione w niej cele finansowe i inwestycyjne będą realne w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach makro.
2020-11-26, 14:30
- Wszystko, co znajdzie się w naszej strategii do 2030 roku, jest w pełni zwymiarowane, policzone i uwzględnia prowadzone już inwestycje. Zawiera konkretne inicjatywy. Do 30 listopada chcielibyśmy zakończyć proces decyzyjny związany z akceptacją strategii i wtedy ją ogłosić - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
- Będziemy ogłaszać strategię, która jest realna do zrealizowania nawet w trudnych warunkach makro - dodał.
Prezes nie zdradza szczegółów nowej strategii, wskazuje jedynie, że nie będzie zmian w przypadku celów akwizycyjnych, a jeden z jej elementów - kwestia osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku – został już ogłoszony we wrześniu.
Powiązany Artykuł
PKN Orlen mimo pandemii podtrzymuje plany inwestycyjne
- Strategia zakłada konkretne projekty do 2030 roku, których realizacja przybliży PKN Orlen do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Gdyby ktoś zadał pytanie, dlaczego nie mamy konkretnych rozwiązań do 2050 roku, to trzeba pamiętać, że co kilka lat wchodzą nowe technologie, więc trudno się wiązać z projektami inwestycyjnymi na lata powyżej 2030 roku, bo być może będą już nowe sposoby dojścia do zeroemisyjności. Tak działają zresztą wszystkie firmy w branży energetycznej w Europie i na świecie – powiedział.
REKLAMA
Dodał, że strategia będzie zawierała zdefiniowane konkretne cele finansowe, policzone nakłady inwestycyjne, a także założenia polityki dywidendowej. Jego zdaniem, wszystkie parametry są realne do osiągnięcia.
Prezes Orlenu zaznaczył, że chociaż docelowo rola ropy naftowej w przerobie na paliwo będzie zdecydowanie mniejsza, to jednak zmiany w przypadku Europy Środkowej będą przebiegać dłużej, dlatego konieczna jest dalsza modernizacja rafinerii i stąd ich rola w nowej strategii pozostanie istotna.
Powiązany Artykuł
Rozrasta się kolejna wielka inwestycja Grupy Orlen. Anwil podwoi produkcję nawozów azotowych
- Odchodzenie od ropy w Europie Środkowej będzie odsunięte w czasie o około 6-7 lat w porównaniu do pozostałej części Europy. W Europie - im dalej na wschód - tym przerób ropy na paliwa będzie trwał dłużej. Nie jest więc powiedziane, że trzeba wyłączyć światło w firmie, ale musimy optymalizować naszą działalność, uzyskiwać jak najwięcej wysokomarżowych produktów i w ten sposób zabezpieczać środki na transformację i na inwestycje w inne segmenty – powiedział Daniel Obajtek.
Zaznaczył, że Orlen zwiększa udziały innych obszarów w skonsolidowanym wyniku EBITDA, ale również EBITDA z części rafineryjnej będzie rosnąć.
REKLAMA
Jednym z elementów nowej strategii grupy PKN Orlen będą dokonane lub planowane akwizycje. Wiosną Orlen przejął 80 proc. akcji Energi, teraz po wezwaniu zwiększył udział w kapitale zakładowym Energi do ok. 90 proc. i planuje zdjęcie spółki z giełdy.
PAP, PR24, akg
REKLAMA