Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) zostało utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma. Jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie polskich Żydów. Wydana właśnie książka "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane" pod redakcją Anny Duńczyk-Szulc po raz pierwszy ukazuje w całości oraz w nowatorskim opracowaniu zbiór zdjęć odnaleziony w 1946 roku. 

2020-12-02, 10:00

Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma
Heinrich Jöst, "Na ulicy Karmelickiej", 19.09.1941. Foto: Dział Dokumentacji Dziedzictwa ZIH

Posłuchaj

Anna Duńczyk-Szulc o fotografiach z Archiwum Ringelbluma (Głębia ostrości)
+
Dodaj do playlisty

Równocześnie w Żydowskim Instytucie Historycznym trwa wystawa "Gdzie jesteś? Rdz 3,9", upamiętniająca 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego.


Powiązany Artykuł

WYSTAWA ŻIH BANNER.jpg
"Gdzie jesteś? Rdz 3,9" Wystawa upamiętniająca 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że książka stanowi dobry wstęp do obejrzenia wystawy. - Sam tytuł już nas ustawia. Gdzie jesteś dziś wobec tych fotografii i relacji? To jest pytanie do nas samych o kontakt. Czy nadal możemy go poczuć? Czy zasłona dystansu czasowego nie daje się odchylić? To jest bardzo współczesne patrzenie na te dokumenty - powiedziała Anna Duńczyk-Szulc. 

Dodała, że wystawa stara się zminimalizować współczesne komentarze. - Po to, by dać głos tamtym ludziom. By jak najbardziej skrócić dystans. Nie da się tego zrobić do końca, dlatego balansujemy pomiędzy kontaktem a dystansem - tłumaczyła Duńczyk-Szulc.

REKLAMA

Posłuchaj

Anna Duńczyk-Szulc o fotografiach z Archiwum Ringelbluma (Głębia ostrości) 22:55
+
Dodaj do playlisty

 

Ekspozycja podzielona została na 11 stanowisk, punktów granicznych, takich jak strach, bezczas, niepewność czy głód, wyznaczających doświadczenie życia oraz śmierci w getcie warszawskim. Istotę poszczególnych części można zrozumieć, słuchając na specjalnie przygotowanych audioguide’ach relacji zebranych w Archiwum Ringelbluma, patrząc na obrazy i zdjęcia wykonane w getcie.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

REKLAMA

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Anna Duńczyk-Szulc (kurator wystawy poświęconej zdjęciom z Archiwum Ringelbluma)

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 22.06

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej