TSUE gwarantem mechanizmu warunkowości. Kompromisowa propozycja ws. budżetu UE
Polska chce jasnego zobowiązania Komisji Europejskiej w protokole Rady Europejskiej, że mechanizm warunkowości będzie uruchamiany tylko na zasadach określonych przez unijnych przywódców. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
2020-12-09, 18:11
I takie są - jak ustaliła Beata Płomecka - zapisy kompromisowej propozycji dotyczącej mechanizmu uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności.
Powiązany Artykuł
Prezydent: jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości
Posłuchaj
Minister podkreślił, że Polska oczekuje, że ustalenia ze szczytu potwierdzą możliwość zastosowania warunkowości tylko w ochronie unijnego budżetu. - Oczekujemy jasnej deklaracji, że sam fakt stwierdzenia naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności, to jest warstwa interpretacyjna - podkreślił minister Konrad Szymański.
- "Możliwe pod warunkiem spełnienia polskich oczekiwań". Szymański o porozumieniu ws. budżetu UE
- Negocjacje ws. budżetu UE. Jest oświadczenie rzecznika rządu
"Konkluzje zablokują niepożądane zmiany"
Powiązany Artykuł
Prezydent Czech poparł stanowisko Polski i Węgier w sporze o budżet UE
Zobowiązanie Komisji do stosowania zasad warunkowości określonych na szczycie ma - jak powiedział minister - jednoznacznie gwarancyjny charakter, biorąc pod uwagę, że tylko Komisja Europejska może uruchomić procedurę. - Oczywiście trzeba też pamiętać, że konkluzje zablokują niepożądane zmiany w tym rozporządzeniu na przyszłość, co byłoby możliwe, gdybyśmy oparli się dziś tylko na otwieraniu rozporządzenia - powiedział minister Szymański. Dodał, że dopiero przyjęcie wszystkich tych elementów otworzy drogę do ratyfikacji w Sejmie.
REKLAMA
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że dodatkowym zabezpieczeniem jest odesłanie mechanizmu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, by ocenił jego zgodność z europejskim prawem. Do czasu orzeczenia Komisja ma się zobowiązać, że nie będzie sięgała po mechanizm warunkowości.
jmo
REKLAMA