Energia z morskich farm wiatrowych popłynie w 2024 r. Powstaje nowy sektor polskiej gospodarki
Rządowy projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych został skierowany do dalszych prac sejmowych. Dziś w pierwszym czytaniu przyjęła go Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
2020-12-15, 18:01
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że nowe przepisy mają ułatwić wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku i usprawnić inwestycje z tym związane.
Posłuchaj
Wiceminister tego resortu, pełnomocnik rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska podkreślił, że 15 grudnia 2020 roku to historyczny dzień dla polskiej morskiej energetyki wiatrowej - nowego sektora gospodarki, który otwiera się w związku z pracami legislacyjnymi nad projektem tego dokumentu.
Powiązany Artykuł
PGE Baltica wybrała wykonawcę do zbadania dna morza pod budowę farm wiatrowych
- To projekt ustawy o znaczeniu fundamentalnym - zaznaczył.
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas przypomniał, że ustawa ta nazywana jest "konstytucją dla morskiej energetyki wiatrowej". Dodał, że "ten akt prawny rozpoczyna transformację polskiego sektora energetycznego w tak wielkim stopniu".
REKLAMA
Posłuchaj
Zakłada się, że pierwsza energia z polskim farm wiatrowych na morzu ma popłynąć pod koniec 2024 roku. Farmy tego typu mają powstawać do 2033 roku i zapewnić prawie 20 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
Jutro ma się odbyć drugie czytanie projektu.
REKLAMA
Posłuchaj
IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA