Fikcyjny obrót towarami i usługami. CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych dwóch podejrzanych w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała Prokuratura Krajowa.

2020-12-18, 06:34

Fikcyjny obrót towarami i usługami. CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: cbsp.policja.pl

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnych i karno-skarbowych, w tym jeden z nich udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednego podejrzanych aresztowano na 3 miesiące. W stosunku do drugiego zatrzymanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju. Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Powiązany Artykuł

cbsp 1200.jpg
Oferowali pożyczki na wysoki procent, zabierając ludziom dorobek życia. CBŚP rozbiło gang lichwiarzy

Prowadzone czynności są kolejnym etapem wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Według śledczych grupa popełniała przestępstwa z wykorzystaniem internetu i zaawansowanych technologii komputerowych. Jej członkowie wytwarzali i przesyłali drogą elektroniczną fikcyjne faktury VAT oraz tworzyli historię komunikacji elektronicznej pomiędzy podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nielegalny proceder.

Czytaj także:

Działanie to miało na celu stworzenie pozorów autentycznej współpracy handlowej. Dokonanie przelewu płatności za towar lub usługę miało uwiarygodnić zdarzenia gospodarcze, które nie miały miejsca i dać pozory legalności w przypadku kontroli uprawnionych organów. Jak wynika z materiału dowodowego, osoby uprawnione do reprezentowania poszczególnych podmiotów przekazywały pieniądze za wystawienie fikcyjnych faktur, a następnie zwrotnie przyjmowały określone środki pieniężne z potrąceniem prowizji. Ustalenia wskazują, że przekazano w ten sposób blisko 30 milionów złotych.

W 2019 roku skierowano do sądu akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko 18 osobom, w tym kierownictwu grupy przestępczej, gdzie łączna wartość uszczupleń należności Skarbu Państwa, wynikająca z zarzutów objętych aktem oskarżenia, została określona na poziomie prawie 58 milionów złotych. W październiku tego roku kolejnym aktem oskarżenia objęto pięć osób.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej