Prof. Remigiusz Forycki: Francuzi nie zrozumieli de Gaulle’a

- Mamy bohatera, osobę, która uratowała honor Francji, szczególnie w apelu londyńskim i stworzeniu wolnej Francji, niezwiązanej z reżimem Vichy. W 1968 r. Charles de Gaulle został skrzywdzony, w zasadzie przez całe społeczeństwo francuskie, w referendum. Dziś wszyscy są gaullistami, za późno - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Remigiusz Forycki, romanista.

2020-12-27, 10:51

Prof. Remigiusz Forycki: Francuzi nie zrozumieli de Gaulle’a
Generał Charles de Gaulle podczas parady zwycięstwa spod Łuku Triumfalnego przez Pola Elizejskie aż do Katedry Notre Dame po wyzwoleniu Paryża w sierpniu 1944 r., Muzeum Wojenne w Wielkiej Brytanii. Foto: Wikipedia/domena publiczna

9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji, zmarł generał i prezydent Francji Charles de Gaulle.

Powiązany Artykuł

De Gaulle 663x364.jpg
Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Rok 2020 r. poświęcono we Francji generałowi, uznanemu za pierwszego przywódcę, który stawił opór Niemcom w czasie II wojny światowej. W 1940 roku wzywał wszystkich wolnych Francuzów do kontynuowania walki z Niemcami. Przekonywał, że wojna nie jest przegrana. Miał rację. 

Postać de Gaulle’a traktowana jest z szacunkiem i poważaniem przez niemal wszystkich polityków francuskiej sceny politycznej za jego wkład w budowę V Republiki po zakończeniu II wojny światowej.

Prof. Remigiusz Forycki przypomniał postać generała, także w kontekście Polski, oraz jego wpływ na powojenną historię Francji. - De Gaulle zapłacił za sytuację, w której dał wolność Algierii. To była główna przyczyna niesamowitej agresji nie tylko pułkowników i generałów, ale także społeczeństwa, które musiało przyjąć algierskich uchodźców. Inną znaczącą sytuacją był konflikt pomiędzy de Gaulle’em a Anglosasami, przede wszystkim Amerykanami, którzy bardzo długo go nie uznawali. Francja nie brała udziału w konferencjach w Teheranie i Jałcie, gdzie Polska została sprzedana Stalinowi przez Roosevelta i Churchilla. Wtedy odrzucono de Gaulle’a jako partnera do podziału świata - przypominał gość audycji. 

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

27.12.2020 prof. Remigiusz Forycki (Polskie Radio 24 / Konfrontacje Idei) 22:30
+
Dodaj do playlisty

Charles de Gaulle - generał, francuski mąż stanu, organizator ruchu oporu we Francji w czasie II wojny światowej urodził się 22 listopada 1890 roku. W latach 1959 - 1969 sprawował urząd prezydenta.

Był uważany za jednego z polityków, którzy wywarli największy wpływ na kierunek integracji Europy. W polityce zagranicznej dążył do niezależności Francji. Rozwijał program budowy broni atomowej w kraju. Z jego inicjatywy Francja wystąpiła ze struktur NATO.

De Gaulle był też autorem koncepcji Europy Ojczyzn. 

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"

REKLAMA

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Remigiusz Forycki 

Data emisji: 27.12.2020

Godzina: 8.06 

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej