"Kształtował naród w duchu dojrzałej kultury życia". Ks. Mirosław Nowak o kard. Stefanie Wyszyńskim
"Prymas Wyszyński a kultura" to temat homilii, którą wygłosił ksiądz Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się comiesięczna msza św. w intencji owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
2020-12-28, 23:38
Kard. Stefan Wyszyński jest czcigodnym sługą bożym, co oznacza, że papież uznał heroiczność jego cnót. To otworzyło drogę do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego, została ona jednak odłożona ze względu na pandemię COVID-19. Kardynał Stefan Wyszyński był prymasem Polski od 1948 roku do śmierci w 1981 roku. Jest nazywany Prymasem Tysiąclecia i uważany za wybitnego męża stanu, obrońcę praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku.
Powiązany Artykuł
"Więzień stanu". Nieugięta postawa prymasa Stefana Wyszyńskiego
"Nieodłączna troska o życie"
W homilii ksiądz Mirosław Nowak podkreślił, że w nauczaniu prymasa Wyszyńskiego nieodłączna była troska o życie i los człowieka.
- Ksiądz prymas kształtował naród w duchu dojrzałej kultury życia. Kultury, która szanuje i dźwiga człowieka. Eliminuje agresję i przemoc. Szuka rozwiązań na drodze miłości społecznej, przebaczenia i dialogu. Był to program obrony człowieka i troski o życie ludzkie, by brat nie strzelał do brata. I znowu te słowa powracają jako bardzo aktualne dzisiaj, gdy modlimy się o to, byśmy umieli szanować każdego człowieka - zaznaczył ksiądz Mirosław Nowak.
Posłuchaj
W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28 dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 roku trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji.
jmo
REKLAMA