Chiński rynek szerzej otwarty na unijne inwestycje. Umowa coraz bliżej
Unia Europejska i Chiny są bliskie zawarcia długo oczekiwanej umowy inwestycyjnej. Pakt, który ma zostać sfinalizowany w tym tygodniu, zapewni firmom z UE lepszy dostęp do chińskiego rynku i poprawi warunki konkurencji.
2020-12-29, 17:01
Rozmowy na temat umowy inwestycyjnej rozpoczęły się w 2014 roku, jednak od lat napotykała na wiele problemów. Według wielu komentatorów na zmianę chińskiego podejścia do rozmów wpłynęła wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi.
- To druga niezwykle ważna umowa podpisana przez UE w ostatnich dniach. 24 grudnia ogłoszono podpisanie umowy handlowej Wielkiej Brytanii z UE po Brexicie - informuje BBC.
Pakt ma usunąć przeszkody inwestycyjne w Chinach
Według doniesień porozumienie otworzy chiński sektor produkcyjny dla firm z UE, a także dla budownictwa, reklamy, transportu lotniczego i telekomunikacji. Jednym z punktów spornych były żądania Chin dotyczące dostępu do unijnego rynku energii ze względu na wrażliwość na bezpieczeństwo narodowe. Oczekuje się, że umowa zapewni Pekinowi dostęp do niewielkiej części europejskiego sektora energii odnawialnej na zasadzie wzajemności.
Pakt ma również usunąć przeszkody dla inwestycji w Chinach, takich jak wymogi dotyczące spółek joint venture i ograniczenia dotyczące zagranicznej własności w niektórych branżach. Po podpisaniu oczekiwanego porozumienia musi ono zostać ratyfikowane przez Parlament Europejski, do czego może dojść w drugiej połowie 2021 r.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
KE wynegocjowała umowę inwestycyjną z Chinami. Polska ma do niej zastrzeżenia
Umowa UE-Chiny może wywołać tarcia z USA
Komisja Europejska poinformowała o postępach w rozmowach z Pekinem, w tym w kluczowej kwestii praw pracowników w Chinach. Jest to kwestia sporna, biorąc pod uwagę doniesienia, że Chiny wykorzystują do pracy przymusowej muzułmanów Ujgurów przetrzymywanych w prowincji Xinjiang. Pekin zaprzecza tym twierdzeniom.
Zgodnie z umową Chiny mają zobowiązać się do podpisania przepisów Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących pracy przymusowej.
REKLAMA
Według komentatorów umowa UE-Chiny może wywołać tarcia z nową administracją prezydenta elekta USA Joe Bidena.
Na początku tego miesiąca UE opublikowała transatlantycką strategię, w ramach której wezwała Stany Zjednoczone do współpracy w celu sprostania "strategicznemu wyzwaniu" Chin. Chiny i USA są uwikłane w wojnę handlową od 2018 roku, a administracja Trumpa wskazała wiele chińskich firm technologicznych jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
PolskieRadio24.pl, BBC, DoS
REKLAMA
REKLAMA