Fundacja Batorego przegrała z Ordo Iuris. Musi ujawnić informacje dot. Funduszy Norweskich
Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał Fundacji Batorego udzielenie informacji na temat sposobu rozdysponowania przez nią środków z tak zwanych Funduszy Norweskich. Wyrok w tej sprawie wydano na wniosek Instytutu Ordo Iuris.
2021-01-05, 12:28
Sprawa między Instytutem Ordo Iuris a Fundacją Batorego toczyła się od 2017 roku. Decyzją sądu organizacja będzie musiała ujawnić m.in. zasady, na jakich przyznaje fundusze oraz nazwiska osób, które za to odpowiadają i szczegóły współpracy z nimi.
Powiązany Artykuł
"Tak dla rodziny, nie dla gender". Projekt Ordo Iuris ws. konwencji stambulskiej w Sejmie
Fundacja Batorego twierdziła, że sprawa Funduszy Norweskich nie dotyczy informacji publicznej w myśl ustawy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w swoim uzasadnieniu wyroku stwierdził w sposób kategoryczny, że kwestia wydatkowania środków z funduszy EOG stanowi informację publiczną.
"[Wyrok] będzie precedensem, o którym powinien pamiętać w przyszłości każdy prywatny operator środków publicznych' - ocenia dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej.
Powiązany Artykuł
Niejasne powiązania finansowe Sorosa. "Ma wpływy nawet w Europejskim Trybunale Praw Człowieka"
Czekamy na dalsze kroki Fundacji Batorego, która swego czasu na swojej stronie internetowej zamieściła nawet poradnik dotyczący prawa dostępu do informacji publicznej - mówi cytowany w komunikacie Instytutu adwokat Tomasz Chudziński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.
REKLAMA
"Czekamy na dalsze kroki Fundacji Batorego, która swego czasu na swojej stronie internetowej zamieściła nawet poradnik dotyczący prawa dostępu do informacji publicznej" - mówi cytowany w komunikacie Instytutu adwokat Tomasz Chudziński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.
Wyrok nie jest prawomocny, a Fundacja Batorego może się od niego odwołać.
***
Tak zwane fundusze norweskie (Norweski Mechanizm Finansowy) i EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego) są formą bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom członkowskim UE. W zamian za udzielaną pomoc finansową państwa darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, pomimo że nie są jej członkami.
REKLAMA
tvp.info, paw/
REKLAMA