Rzecznik resortu zdrowia: pacjent ma wybór punktu szczepienia i może zasięgnąć informacji o preparacie

- Poziom skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 stworzonych przez firmę Moderna i konsorcjum Pfizer-BioNTech jest praktycznie identyczny. Dla przeciętnego Polaka nie ma żadnej różnicy, którą szczepionkę otrzyma - uważa rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

2021-01-08, 10:38

Rzecznik resortu zdrowia: pacjent ma wybór punktu szczepienia i może zasięgnąć informacji o preparacie
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Rzecznik resortu zdrowia w wypowiedzi dla PAP zaznaczył, że pacjent ma wybór punktu szczepienia i w wybranej, konkretnej placówce może zasięgnąć informacji, w jaki preparat określony podmiot jest zaopatrzony.

Powiązany Artykuł

muller pap 1200.jpg
Piotr Müller: utrzymanie i ew. modyfikacja obecnych obostrzeń to wariat najbardziej prawdopodobny


Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz jako mRNA-1273 - od Moderny.


Preparat Moderny jest tego samego typu, co szczepionka Pfizer-BioNTech. Zawiera fragment kwasu rybonukleinowego mRNA, kodujący białko S, znajdujące się w osłonie koronawirusa SARS-CoV-2. Po podaniu preparatu białko to jest wytwarzane w komórkach i wywołuje reakcję odpornościową organizmu.

Szczepienia populacyjne Polaków przeciw COVID-19 będzie prowadzone w blisko 6 tys. punktów w kraju. Wykaz punktów szczepień został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie. Wykaz punktów jest na bieżąco aktualizowany. Zostanie uzupełniony o dane kontaktowe do każdego punktu. W połowie stycznia br. powstanie także specjalna interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy. 

kb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej