Lockdown w Polsce zostanie przedłużony? Jest stanowisko rządu
- Najpóźniej w poniedziałek dowiemy się, czy lockdown w Polsce zostanie przedłużony - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeszcze w piątek w tej sprawie zbierze się Rada Medyczna przy premierze.
2021-01-08, 13:50
Jak mówił Piotr Müller, przeanalizuje ona przypadki zaostrzenia reżimu sanitarnego w zachodniej Europie. Dodał, że rząd waży dwie wartości - otwieranie gospodarki i edukacji, a z drugiej strony - właśnie trudną sytuację epidemiczną w Europie.
Powiązany Artykuł
Prawie 9 tys. nowych przypadków, 332 osoby nie żyją. Nowe dane resortu zdrowia
Posłuchaj
Obecne obostrzenia na razie obowiązują do 17 stycznia, czyli do końca ferii zimowych. Dotyczą m.in. galerii handlowych, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, saun i solariów.
Nowa forma dawkowania szczepionki
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że każda fiolka szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek. Piotr Müller, pytany o tę kwestię przypomniał, że Polska decyzję w sprawie zwiększenia liczby dawek - z pięciu na sześć, które można podać z jednej fiolki - aprobowała już w zeszłym tygodniu.
REKLAMA
- Rekomendacja podawania sześciu, a nie pięciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 z jednej fiolki jest w Polsce stosowana przez większość podmiotów - podkreślił rzecznik rządu. Jak dodał, Polska wyprzedziła działania europejskich organów w tym zakresie. - Rekomendacja Krajowego konsultanta ds. farmacji szpitalnej była analogiczna (...) ona jest już stosowana w większości placówek w Polsce - zaznaczył.
Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że dzięki zmianie przelicznika z pięciu na sześć dawek szczepionki, o ok. 20 proc. zwiększy się ich zasób.
- Piotr Müller: utrzymanie i ew. modyfikacja obecnych obostrzeń to wariant najbardziej prawdopodobny
- "W drugim kwartale roku nastąpi przyspieszenie". Szef KPRM o szczepieniach przeciw COVID-19
Etapy szczepienia w Polsce
Proces szczepień przeciwko COVID-19 – zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap zero, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rzecznik resortu zdrowia: pacjent ma wybór punktu szczepienia i może zasięgnąć informacji o preparacie
W ramach etapu pierwszego szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.
Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 poinformował, że grupa pierwsza rozpocznie szczepienia 25 stycznia.
REKLAMA
jp
REKLAMA