Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?
Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, czy złoty utrzyma się na obecnej pozycji, czy zostanie jeszcze bardziej osłabiony. Niemal zerowe już stopy procentowe spowodowały, że Polacy szukają nowych form oszczędzania, bo lokaty w bankach są nieopłacalne – mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.
2021-01-13, 10:36
- Tych opcji nie ma dużo z uwagi na to, że pandemia ogranicza wszelkie formy inwestowania, natomiast dla tych, którzy szukają bezpiecznych inwestycji, alternatywą stały się obligacje skarbowe. Tutaj nadal ten zysk do osiągnięcia jest wyższy od tego, co można dostać na lokacie bankowej, a bezpieczeństwo jest uspokajającym czynnikiem dla inwestorów - mówi ekspert.
Część, ta optymistycznie nastawiona, która wierzy, że pandemia wkrótce się skończy, bo mamy szczepionkę i gospodarka odbije, inwestuje w akcje.
Posłuchaj
- Inwestowanie na GPW stało się odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne. Widać to po wzroście wielkości rachunków maklerskich. Poza tym, lokaty w złoto, srebro czy kryptowaluty pobudzają wyobraźnię inwestorów, ale musimy pamiętać, że każdy instrument, który może dać kilkadziesiąt procent zysku, może też przynieść kilkadziesiąt procent straty. Nie jest to na pewno rozwiązanie dla tych, którzy szukają form bezpiecznego inwestowania - wskazuje Konrad Białas.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
KRD: wzrosły długi firm i konsumentów, ubyło dłużników
Nieruchomości zawsze są dobrą inwestycją
Osoby z grubszym portfelem kupują grunty poza miastem – mówi Tomasz Porowski z firmy Pantera Invest. Jak dodaje, większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć także nieruchomości luksusowe - apartamenty w centrach miast czy odrestaurowane kamienice. To z reguły inwestycje wymagające większych nakładów pieniężnych, ale przynoszące też duże zyski - podkreśla Tomasz Porowski.
Zauważalny jest także wzrost zakupów towarów luksusowych.
Polacy kupują też dzieła sztuki, obrazy, ale to są inwestycje długoterminowe i warto je dobrze konsultować.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA
REKLAMA