Coraz więcej chrześcijan prześladowanych. "Sytuacja pogorszyła się w wielu krajach świata".

Według "Indeksu prześladowań na świecie 2020" opublikowanego przez Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie "Open Doors", około 309 milionów chrześcijan na świecie cierpi z powodu wypędzeń, nadzoru i dyskryminacji ze strony rządów, społeczeństwa lub własnej rodziny. 

2021-01-14, 10:49

Coraz więcej chrześcijan prześladowanych. "Sytuacja pogorszyła się w wielu krajach świata".
Modlitwa w intencji skrzywdzonych w Kościele organizowana jest cyklicznie od czerwca 2019 r. z inicjatywy świeckich katolików. Foto: shutterstock.com/siam.pukkato

Sytuacja chrześcijan na świecie pogorszyła się w 2020 roku w wielu krajach świata, alarmuje Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie "Open Doors".

Indeks obejmuje 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Wynika z niego wyraźnie, że w minionym roku „znacznie zaostrzyła się intensywność prześladowań” np. liczba chrześcijan zamordowanych ze względu na wiarę wzrosła z 2 983 w 2019 roku do co najmniej 4.761 w 2020.

Powiązany Artykuł

Kościół_free_shutterstock_297174047 (1200).jpg
Czy chrześcijanie są prześladowani w państwach rozwiniętych?

- Po raz pierwszy w historii Indeksu prześladowań na świecie wszystkich 50 analizowanych krajów wykazuje nie tylko wysoki, lecz nawet bardzo wysoki rozmiar prześladowań - skomentował dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress Kurt Igler, przedstawiciel biura Open Doors w Wiedniu. Przyznał, że są to "smutne, najwyższe wartości" w prowadzonym od wielu lat Indeksie. Aktualne dane obejmują okres od 1 października 2019 do 30 września 2020.

Korea Północna na pierwszym miejscu indeksu

Na pierwszym miejscu światowego indeksu znalazła się po raz już 20 z rzędu Korea Północna. Kolejne miejsca zajęły Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan i Erytrea. Na miejscach od 7 do 10 znalazły się Jemen, Iran, Nigeria oraz Indie, a za nimi Irak (11.), Syria (12), Sudan (13), Arabia Saudyjska (14) i Malediwy na miejscu 15.

REKLAMA

Mające już miejsce dyskryminacje strukturalne chrześcijan nasiliły się w czasie pandemii koronawirusa. Według "Open Doors" pandemia działa jak "katalizator dla ich krytycznej sytuacji". Chrześcijanie w wielu krajach azjatyckich, m.in. w Indiach nie otrzymują żadnej pomocy ze strony państwa lub pomoc ta jest symboliczna. W niektórych krajach Afryki zachodniej i centralnej grupy islamistów korzystają z przepisów lockdownu, aby zwiększyć swoje działania i ataki przeciwko chrześcijanom w czasie, gdy siły bezpieczeństwa mają ograniczone możliwości działania. Pandemia stała się też powodem do oskarżania chrześcijan, że to oni, lub ich "fałszywa wiara" są przyczyną choroby.

W Chinach (na 17 miejscu) organizacja zarejestrowała wzrost kontroli w internecie. Celem państwa jest "Social Scoring", poprzez który prowadzona byłaby kontrola obywateli. Partia komunistyczna zwiększyła naciski na Kościoły zarówno zarejestrowane, jak i niezarejestrowane. Obowiązkowe jest zainstalowanie podczas nabożeństw kamer z opcją rozpoznawania twarzy i zabroniony jest udział w nabożeństwach dzieci i młodzieży.

Wzrost nienawiści wobec chrześcijan 

"Open Doors" odnotowuje też dalszy wzrost ataków nienawiści wobec chrześcijan w Indiach (miejsce 10). Rząd na mocy specjalnej ustawy znacznie ograniczył finansowanie organizacji pozarządowych przez źródła zagraniczne, co dotyka większość organizacji chrześcijańskich oraz parafie, szkoły i szpitale. Ostatnio w ośmiu spośród 28 stanów Indii publiczne krzewienie wiary podlega karze. Weszła tam także w życie ustawa nakładająca kary za przypadki konwersji. Wprowadzenie tych przepisów planują tak że inne stany indyjskie.

Bardzo trudna jest sytuacja chrześcijan także w północnym Iraku: w ramach ofensywy wojsk tureckich po raz kolejny zostali wypędzeni chrześcijanie z regionu Dohuk, którzy wcześniej uciekli tam z Równiny Niniwy szukając schronienia przed terrorystami Państwa Islamskiego. Ponadto Turcja celowo osiedla uchodźców syryjskich w północno-wschodniej Syrii, która do tej pory była zdominowana przez Kurdów i z pomocą islamskich najemników wypędza zarówno mieszających tam od lat chrześcijan, jak i kurdyjskich konwertytów.

REKLAMA

Według "Indeksu prześladowań na świecie 2020" najwięcej chrześcijan zamordowano w Afryce. Liczba tych przypadków znacznie wzrosła w Afryce subsaharyjskiej, gdzie w sprawie wypędzania chrześcijan grupy islamistów współpracują z sobą ponad granicami państw.

e.kai.pl, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej