Korekta harmonogramu szczepień po decyzji Pfizera. Dworczyk: nie zmieniamy nic, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne

- Z grupy zero do szpitali węzłowych miało wyjechać 330 tysięcy szczepionek na pierwsze szczepienie, zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport, zmienić całą logistykę do momentu, gdy firma Pfizer nie prześle nam dokładnego harmonogramu dostaw do Polski - poinformował minister Michał Dworczyk.

2021-01-16, 13:01

Korekta harmonogramu szczepień po decyzji Pfizera. Dworczyk: nie zmieniamy nic, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne

Pfizer zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego, przez trzy do czterech tygodni, spowolni dostawy szczepionek przeciw Covid-19 do państw UE i wytłumaczył to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.

Czekamy na harmonogram dostaw

Powiązany Artykuł

Korona wymaz PAP-1200.jpg
Liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 2 mln. Szef WHO: trwa wyścig między wirusem a ludzkością

Na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował o zmianach w dystrybucji szczepionek w przyszłym tygodniu w związku z ograniczeniem dostaw przez firmę Pfizer. 

- Wczoraj Pfizer poinformował o czasowym zmniejszeniu dostaw do krajów UE i najprawdopodobniej te zmniejszone dostawy będą miały miejsce między 18 a 25 stycznia. Do tej pory nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw - wskazał Michał Dworczyk.

Dwie dawki zapewnione

Szef KPRM zapewnił jednocześnie, że Wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, otrzymają na pewno drugą dawkę.

REKLAMA

Obecna zmiana ma nie wpłynąć też na akcję szczepień populacyjnych. Nie zmienia się również harmonogram rejestracji.

Gotowi do szczepień

Powiązany Artykuł

forum-1200-szczepionka.jpg
Powrót do zaplanowanych wielkości dostaw szczepionek. Pfizer i BioNTech podały termin

Minister Dworczyk mówił, że zdaje się na medialne doniesienia od firmy. Wynika z nich, że od 15 lutego Pfizer ma zwiększyć liczbę dostarczanych co tydzień szczepionek.

- My oczywiście bardzo na to liczymy i jesteśmy przygotowani, żeby od razu te szczepionki wykorzystywać, ale będziemy mogli o tym poważnie rozmawiać w momencie, gdy wpłyną do nas dokumenty - mówił minister.

REKLAMA

Dotychczas w Polsce na COVID-19 zaszczepiło się prawie 437 tysięcy osób. Szczepionka Pfizer-Biontech była pierwszą, jaka trafiła na polski rynek.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej