Kolejne biznesy będą chronione tarczą branżową. Zobacz rozszerzoną listę kodów PKD
Na podstawie przyjętego ostatnio przez rząd rozporządzenia - pomoc dla przedsiębiorców obejmie m.in. zwolnienie z opłacania składki ZUS na następne 2 miesiące oraz dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł., dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń.
2021-01-21, 14:09
Dopłaty do wynagrodzeń rozszerzone będą także na firmy z branży turystycznej. Nowe rozwiązania wejdą w życie od 1 lutego. Wartość pomocy może wynieść ponad 5 mld zł.
Wsparcie zostało rozszerzone m.in. na hotele, w tym także obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Obejmie również inne branże - np. gastronomię oraz obiekty kulturalne.
Powiązany Artykuł
Rząd przyjął kolejny pakiet osłonowy. Ekspert: ratuje firmy znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji
Wsparcie skierowane jest do firm prowadzących działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności.
Pomoc rozszerzono o 6 kodów PKD
- 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
- 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
- 79.11.A działalność agentów turystycznych,
- 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
- 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji oraz obiektów kulturalnych.
Instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców
1 Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za sam styczeń 2021 r., jeżeli przedsiębiorca był zgłoszony, jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r. i przychód z działalności uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.
REKLAMA
2 Wypłata ponownego świadczenia postojowego, w sytuacji, gdy spadek przychodu z działalności, uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był co najmniej o 40% niższy w stosunku do okresu porównawczego. Postojowe będzie przysługiwać jednokrotnie albo dwukrotnie.
3 Jednorazowa dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności dla mikro oraz małych przedsiębiorców, gdy przychód z działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy w następstwie COVID-19 co najmniej o 40 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym.
4 Dofinansowanie wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Warunkiem otrzymania dopłaty będzie spadek przychodu uzyskanego w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dofinansowanie będzie przysługiwało przez 3 miesiące, od momentu złożenia wniosku; wnioski będzie można składać do 31 marca 2021 r.
To kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej dotkniętych lockdownem branżach, który ma zapobiec utracie przez nie płynności finansowej.
REKLAMA
gov.pl, PR24, akg
REKLAMA