Jak bronić się przed "metodą na wnuczka" i zakupami podczas pokazu? Ekspert wyjaśnia

Na co powinni zwracać uwagę seniorzy, aby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk różnego rodzaju "handlowców" czy akwizytorów podczas pokazów lub prezentacji, mówi w radiowej Jedynce Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów.

2021-01-21, 17:53

Jak bronić się przed "metodą na wnuczka" i zakupami podczas pokazu? Ekspert wyjaśnia
Wyniki jednoznacznie pokazują, że aplikacje mobilne nadal wymagają pracy nad wdrożeniem dostępności.Foto: shutterstock/Kaspars Grinvalds

Policja co roku przestrzega starsze osoby, jak mogą się chronić przed oszustami lub zwykłymi złodziejami stosującymi tzw. metodę na wnuczka, która wciąż jest popularna i nadal skuteczna.


Powiązany Artykuł

senior pieniądze shutterstock 1200x660.jpg
Na wnuczka, wolontariusza, policjanta. Oszuści okradają seniorów

Oszuści najczęściej wykorzystują ufność osób starszych

- To niejedyny sposób oszukiwania i naciągania seniora, które stosują nieuczciwe osoby, ale ich wspólną cechą jest wykorzystywanie ufności osób starszych - mówi gość radiowej Jedynki.


Posłuchaj

Na co powinni zwracać uwagę seniorzy, aby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk różnego rodzaju „handlowców” czy akwizytorów podczas pokazów, czy prezentacji, mówi w radiowej Jedynce Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów./Justyna Golonko, Polskie Radio/. 5:03
+
Dodaj do playlisty

 

- Tę ufność wykorzystują również firmy organizujące różnego rodzaju pokazy czy prezentacje, podczas których oferuje się jej uczestnikom różnego rodzaju produkty lub usługi. Często mamy również do czynienia z akwizytorami, pukającymi do drzwi - dopowiada Małgorzata Cieloch.

REKLAMA

Gdy podejrzewamy akwizytora, to warto to zgłosić na policję

Dlatego, radzi, że jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia wobec akwizytora, to najlepiej jak najszybciej zgłosić je na policję.

Przed pokazem trzeba się dowiedzieć o jego cel. Jeśli jest handlowy, to lepiej zrezygnować

- Natomiast w przypadku zaproszenia na pokaz i prezentację należy z kolei dopytać się wcześniej, jaki jest jego cel, czy np. nie wiąże się z zakupami określonych towarów czy usług, mówi Cieloch.

Zawsze przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy

Jeśli jesteśmy już na takim pokazie albo, co gorsza, podpisaliśmy np. umowę na zakup jakiegoś towaru czy usługi, to trzeba pamiętać, że przysługują nam określone prawa konsumenta, np. prawo do odstąpienia od takiej umowy.

- Mamy 14 dni na odstąpienie od umowy, można też skorzystać z bezpłatnej porady rzeczników konsumentów czy infolinii konsumenckiej 801 440 220, gdzie pomocy i porady udzielą nam prawnicy.

REKLAMA

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej