Co UE zrobi ws. Nawalnego? Dominika Ćosić tłumaczy mechanizm, który powtarza się od lat
- Najpierw jest święte oburzenie: "jak Rosja ośmieliła się znowu to zrobić?". Jest szereg protestów, rezolucji Parlamentu Europejskiego, apeli do władz rosyjskich, po czym jest chwila konsternacji i wszystko wraca na utarte tory w ramach "business as usual" i dalej robimy z Moskwą interesy - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, publicystka i korespondentka TVP w Brukseli.
2021-01-25, 20:53
Aresztowanie Aleksieja Nawalnego wstrząsnęło opinią publiczną i pojawiły się głosy o konieczności zaostrzenia sankcji wobec Rosji. - To stały mechanizm, który powtarza się za każdym razem - skomentowała Dominika Ćosić.
Powiązany Artykuł
Ekspert ds. wschodnich: dla Kremla kłopotem nie są demonstracje, ale powrót Nawalnego do Rosji
Rozmówczyni wytłumaczyła, że mamy do czynienia z procesem, który od lat wygląda tak samo. - Obserwowaliśmy to najpierw w 2008 podczas wojny w Gruzji w sierpniu, później była aneksja Krymu w 2014 roku, a teraz najpierw próba otrucia Nawalnego i jego aresztowanie po powrocie do Rosji - przypomniała gość PR24.
- Najpierw jest święte oburzenie: "jak Rosja ośmieliła się znowu to zrobić?". Jest szereg protestów, rezolucji Parlamentu Europejskiego, apeli do władz rosyjskich, po czym jest chwila konsternacji i wszystko wraca na utarte tory w ramach "business as usual" i z Rosją dalej robimy interesy. Może i niektóre sankcje zostały wprowadzone, ale za sprawą głównych graczy wewnątrz Unii Europejskiej, przede wszystkim Niemiec i Francji, te relacje z Rosją nie są zachwiane - komentowała Ćosić.
- Demonstracje w obronie Nawalnego w Rosji. Setki zatrzymanych, w tym żona opozycjonisty
- W Warszawie i Krakowie demonstracje w obronie Aleksieja Nawalnego
- Zatrzymanie Nawalnego. Prof. Legutko: potrzebna jest presja ze strony partnerów Rosji
"Stróż" europejskich wartości
Jak twierdzi, Rosji udało się wykreować na Zachodzie wizerunek "stróża europejskich wartości", kraju, "który jest ostoją konserwatyzmu i obrońcą chrześcijaństwa". Jednocześnie Kreml bardzo często próbuje ukazywać zachód Europy jako "zgniły" i taki, który "zapomniał o swojej tożsamości".
- Część elit we Francji czy we Włoszech uwierzyła w to w dobrej wierze. Rozmawiam z niektórymi politykami konserwatywnymi i oni z pełną powagą uważają, że sojusz z Rosją jest konieczny po to, aby obronić ten konserwatywny porządek świata - powiedziała Ćosić. - Dyplomacji rosyjskiej wyszedł majstersztyk - dodała.
Gościem audycji był także ks. Mariusz Boguszewski, który komentował aktualne wydarzenia w Etiopii.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Goście: ks. Mariusz Boguszewski, Dominika Ćosić
Data emisji: 25.01.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 19.33
jbt/pr24
REKLAMA