Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. IPN prezentuje materiały poświęcone Zagładzie

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu "Przystanek historia" prezentuje materiały poświęcone Zagładzie i wyzwoleniu KL Auschwitz. Na portalu zamieszone zostały między innymi artykuły naukowe, filmy archiwalne, zdjęcia czy książki.

2021-01-27, 05:42

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. IPN prezentuje materiały poświęcone Zagładzie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: brunocoelho / shutterstock.com

Redaktor naczelny portalu Rafał Leśkiewicz zwraca uwagę na artykuły naukowe, wśród nich tekst profesora Filipa Musiała poświęcony pamięci o ofiarach Holocaustu, obozów koncentracyjnych i zagłady. W portalu znalazło się też wiele tekstów poświęconych historii KL Auschwitz w tym między innymi śledztwu prowadzonymi przez Oddziałową Komisję Ścigania zbrodni przeciwko Polakom w Krakowie.

Posłuchaj

Rafał Leśkiewicz o artykułach, które opublikowano na portalu (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Materiały archiwalne

Rafał Leśkiewicz zachęca także do zapoznania się z filmami i zdjęciami archiwalnymi. Na zdjęciach można zobaczyć ofiary obozów koncentracyjnych i zagłady, obozowy koszmar, a także niemieckich funkcjonariuszy, odpowiedzialnych za popełniane zbrodnie.

Z treściami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej można się zapoznać wchodząc na stronę przystanekhistoria.pl.

REKLAMA

Instytut Pileckiego udostępnia filmy dokumentalne o Zagładzie

Materiały dotyczące Holokaustu udostępnia też Instytut Pileckiego. Obrazy prezentowane w ramach przeglądu skupione są na perspektywie świadków historii - ocalonych z Zagłady.

W ramach przeglądu można będzie zobaczyć trzy filmy: "Linia 41" w reżyserii Tanji Cummin, "Anioły Żegoty" w reżyserii Rafała Geremka, który opowiada o kobietach zajmujących się organizacją kryjówek dla dzieci i dorosłych pochodzenia żydowskiego i premierowo "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie" w reżyserii Małgorzaty Grygiel i Michała Miziołka. Ten ostatni film wyprodukował Instytut Pileckiego, którego dyrektor Wojciech Kozłowski wyjaśnia, że ukazuje on "jak następowało stopniowe przygotowanie" Niemców do przeprowadzenia wielkiej operacji zgładzenia nie tylko polskich Żydów.

Posłuchaj

Instytut Pileckiego udostępnia filmy dokumentalne o Zagładzie. Relacja Witolda Banacha (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

"Świadkowie epoki"

Jedna z autorek filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", Małgorzata Grygiel, wyjaśnia, że film ukazuje represje niemieckie na Żydach zanim rozpoczęła się akcja wywożenia ich do obozów zagłady na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców.

REKLAMA

W filmie poznajemy relacje świadków represji niemieckich nie tylko w dużych miastach, ale przede wszystkim w małych miejscowościach, gdzie o zbrodniach pamięta tylko lokalna społeczność. W filmie występują zarówno świadkowie tamtych wydarzeń jak i uratowani z Holokaustu.


Powiązany Artykuł

1200_Ładosia_PAP.png
Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Filmy dostępne niemal do końca roku

Każdy z trzech filmów poprzedza debata wprowadzająca - wyjaśnia Mateusz Werner - kierownik sekcji studiów nad totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego. Będą w nich brali udział zarówno twórcy dokumentów, historycy, jak i bohaterowie filmów.

Filmy będzie można oglądać do 29 grudnia na portalach społecznościowych Instytutu Pileckiego, po wcześniejszym pobraniu kodu ze strony internetowej Instytutu.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej