"Bolszewicki wzorzec". Mateusz Wyrwich o protestach w ramach Strajku Kobiet
- Najprawdopodobniej gronu ludzi skupionych wokół Marty Lempart zależy na tym, by iść w stronę Antify. Z tamtego kierunku idzie wulgarna ekspresja - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Wyrwich ("Niedziela"). Gościem był również Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
2021-01-29, 10:24
Posłuchaj
W czwartek wieczorem przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie odbyły się protesty ws. aborcji. Demonstracja, którą początkowo planowano do godz. 21, przedłużyła się po tym, jak na teren TK wdarło się kilkoro demonstrantów. Zostali oni zatrzymani. Policja wyprowadziła przy użyciu siły osoby, które po zakończeniu protestu pozostały pod siedzibą TK i nie zgodziły się na wylegitymowanie funkcjonariuszom. Protestujący stawiali bierny opór.
Powiązany Artykuł
"W granicach i na podstawie prawa". Krzysztof Sobolewski o działaniach policji ws. Strajku Kobiet
Tomasz Pietryga podkreślił, że protesty w ramach Strajku Kobiet od początku są radykalne. - Zszokowała mnie już historia z października ubiegłego roku, gdy dochodziło do ataków na kościoły, zabytki i duchownych. Ta sama stylistyka obowiązuje do dziś. To nie przysporzy Strajkowi Kobiet zwolenników. Jednak ludzie w większości prezentują postawy umiarkowane, radykalizmy zazwyczaj są odrzucane. Skala obecnych protestów jest mniejsza, oznacza to, że tego rodzaju stylistyka i radykalizm został odrzucony. Nie oznacza to, że problemu społecznego nie ma - powiedział publicysta.
Również zdaniem Mateusza Wyrwicha radykalizm nie przysporzy zwolenników Strajkowi Kobiet. - Wydaje się, że istnieje oczekiwanie, iż któryś z policjantów nie wytrzyma. Miałoby to być kolejnym paliwem. Najprawdopodobniej gronu ludzi skupionych wokół Marty Lempart zależy na tym, by iść w stronę Antify. Z tamtego kierunku idzie wulgarna ekspresja, to jest bolszewicki wzorzec - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Mateusz Wyrwich ("Niedziela")
REKLAMA
Data emisji: 29.01.2021
Godzina: 08.36
Polecane
REKLAMA