"Wzywamy do uwolnienia aresztowanych". ONZ zabrał głos ws. Birmy, we wtorek nadzwyczajne spotkanie
Rada Bezpieczeństwa ONZ zamierza omówić we wtorek sytuację w Birmie, gdzie doszło do wojskowego zamachu stanu. Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka z kolei wezwała do uwolnienia co najmniej 45 aresztowanych osób.
2021-02-01, 17:46
Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi we wtorek w trybie nadzwyczajnym sytuację w Birmie (oficjalna nazwa: Republika Związku Mjanmy), gdzie doszło do zamachu stanu. Dyskusja odbędzie się w formie wideokonferencji. ONZ-owska agenda przewiduje, że spotkanie będzie miało charakter rozmowy "za zamkniętymi drzwiami".
W wydanym oświadczeniu Michelle Bachelet przypomniała przywódcom wojskowym o konieczności przestrzegania praw człowieka i wezwała ich, aby powstrzymali się od stosowania przemocy. Wyraziła też zaniepokojenie z powodu wprowadzenia w tym kraju ograniczeń w łączności internetowej i ograniczenia wolności wypowiedzi.
Powiązany Artykuł
Premier i szef MSZ Wielkiej Brytanii wzywają do uwolnienia cywilnych przywódców Birmy
Wojsko przejęło władzę w Mjanmie (dawnej Birmie) nad ranem czasu lokalnego. Zatrzymano między innymi szefową rządu, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Aresztem domowym objęto przywódców partii politycznych i członków parlamentu
Napięcie w kraju wzrosło po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, które wygrała Narodowa Liga na rzecz Demokracji Aung San Suu Kyi. Według birmańskich generałów, wybory zostały sfałszowane.
REKLAMA
Dziś miało dojść do pierwszego posiedzenia członków izby niższej parlamentu. Nad ranem jednak wojsko zajęło kluczowe instytucje rządowe i zatrzymało członków rządu, polityków oraz aktywistów.
Junta wojskowa rządziła Mjanmą do 2011 roku, kiedy w kraju tym zapoczątkowano przemiany demokratyczne. Obecna premier Aung San Su Kyi w czasach rządów generałów spędziła w areszcie domowym prawie 15 lat.
kmp
REKLAMA