"Sprawiedliwości nie wolno upolityczniać". Reakcja świata na decyzję sądu ws. Nawalnego

"Nie akceptujemy tego wyroku - sprawiedliwości nie wolno upolityczniać" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, odnosząc się do decyzji moskiewskiego sądu ws. aresztowania Aleksieja Nawalnego. Swoje stanowiska przedstawili również m.in. szefowa KE, prezydent Francji czy brytyjski minister spraw zagranicznych.

2021-02-02, 21:45

"Sprawiedliwości nie wolno upolityczniać". Reakcja świata na decyzję sądu ws. Nawalnego

Powiązany Artykuł

EPA Aleksiej Nawalny 1200.jpg
Aleksiej Nawalny skazany na ponad 2,5 roku kolonii karnej. Moskiewski sąd wydał wyrok

Sąd w Moskwie zdecydował, że Nawalny ma być osadzony w kolonii o zwykłym reżimie na 2 lata i 8 miesięcy. Światowi przywódcy skrytykowali orzeczenie.

Czytaj także:

Organy UE

"Zdecydowanie potępiam skazanie Aleksieja Nawalnego. Wzywam Rosję do wywiązania się z międzynarodowych zobowiązań i natychmiastowego oraz bezwarunkowego uwolnienia go" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze.

Również wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, który w czwartek ma udać się z wizytą do Moskwy, wezwał do uwolnienia opozycjonisty.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Rosja protest Nawalny 1200 free.jpg
Burza wokół zdjęcia z protestu przeciwko zatrzymaniu Nawalnego. "Kojarzy się z II wojną światową"

"Skazanie Aleksieja Nawalnego jest wbrew międzynarodowym zobowiązaniom Rosji w zakresie praworządności i podstawowych wolności. Jest to sprzeczne z werdyktem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że sprawa przeciwko Nawalnemu była arbitralna i pozbawiona podstaw" - napisał szef unijnej dyplomacji.

Posłuchaj

Liderzy instytucji UE potępili decyzję ws. aresztowania Nawalnego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powtórzył apel o wypuszczenie antykremlowskiego działacza.

"Nie akceptujemy tego wyroku - sprawiedliwości nie wolno upolityczniać" - napisał na Twitterze. Upomniał się też o prawo zwolenników Nawalnego do "pokojowego demonstrowania i wyrażania swoich poglądów politycznych".

Francja

Również prezydent Francji Emmanuel Macron potępił decyzję sądu, który orzekł bezwzględnie wykonanie kary więzienia dla rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Wezwał on do jego natychmiastowego uwolnienia. "Brak zgody politycznej nigdy nie jest przestępstwem" - oświadczył.

REKLAMA

"Skazanie Aleksieja Nawalnego jest nie do przyjęcia. Brak zgody politycznej nigdy nie jest przestępstwem. Wzywamy do jego natychmiastowego uwolnienia. Poszanowanie praw człowieka, takie jak wolność demokratyczna, nie podlegają negocjacjom" – napisał Macron na Twitterze.

Niemcy

Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oznajmił we wtorek na Twitterze, że orzeczenie przez sąd bezwzględnego wykonania kary więzienia wobec rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest poważnym ciosem dla demokracji i podstawowych wolności. "Nawalny musi być natychmiast uwolniony" - dodał.

Maas uznał, że postępowanie prokuratury wobec opozycjonisty było arbitralne, a wyrok godzi w praworządność Rosji.

Wielka Brytania

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab wezwał do natychmiastowego uwolnienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

REKLAMA

"Wielka Brytania wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego i wszystkich pokojowo protestujących oraz dziennikarzy aresztowanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dzisiejszy przewrotny wyrok, wymierzony w ofiarę próby otrucia zamiast w osoby za tę próbę odpowiedzialne, pokazuje, że Rosja nie wypełnia najbardziej podstawowych zobowiązań, jakich oczekuje się od każdego odpowiedzialnego członka społeczności międzynarodowej" - napisał w wydanym oświadczeniu Raab.

Włochy

MSZ Włoch oświadczyło, że "z konsternacją" przyjęło wiadomość o orzeczeniu bezwzględnego wykonania kary więzienia dla rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Jednocześnie resort zapewnił, że Rzym jest zwolennikiem dialogu z Rosją.

"Uwięzienie Nawalnego, po próbie otrucia środkiem chemicznym, potwierdza tendencję do znoszenia fundamentalnych praw" w Rosji - głosi nota MSZ.

Czechy

Szef czeskiego MSZ Tomasz Petrziczek napisał na Twitterze, że wyrok w sprawie Nawalnego nie jest zaskoczeniem i został wydany przez kremlowski reżim z zamiarem uciszenia opozycji.

REKLAMA

"Czechy domagają się natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego, jako że jego proces był procesem pokazowym. Niestety, znamy takie procesy z naszej własnej historii" - napisał.

Wyrok moskiewskiego sądu

Sąd w Moskwie zdecydował, że Nawalny ma być osadzony w kolonii o zwykłym reżimie na 2 lata i 8 miesięcy.

Sąd zmienił wyrok 3,5 roku w zawieszeniu wobec Aleksieja Nawalnego, wydany w 2014 r. za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher, na bezwzględne wykonanie kary, a więc pozbawienie wolności. Na poczet kary zaliczono mu 10 miesięcy, jakie w 2014 r. spędził w areszcie domowym. O taką zamianę kary wnosiły rosyjskie służby więzienne. Twierdziły one, że Nawalny naruszał warunki, które obowiązywały go podczas okresu próby.

Nawalny został aresztowany 17 stycznia tego roku, natychmiast po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie przez ostatnie kilka miesięcy był leczony po próbie otrucia go nowiczokiem. Według państw zachodnich są dowody na to, że za próbą zabójstwa stały rosyjskie służby.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej