Cenzura w Australii. Facebook blokuje wiadomości o projekcie ustawy ws. opłat od... Facebooka
Facebook uniemożliwił w czwartek swym australijskim użytkownikom dostęp i dzielenie się informacjami newsowymi na swojej platformie. Jako powód podał procedowany obecnie w parlamencie Australii projekt ustawy przewidujący wprowadzenie opłat dla gigantów technologicznych za rozpowszechnianie takich treści.
2021-02-18, 06:41
Australijscy dostarczyciele treści newsowych mogą nadal publikować na Facebooku, ale do ich linków i postów nie mają dostępu australijscy odbiorcy. Ponadto nie mają oni dostępu do informacji ze świata a użytkownicy z zagranicy nie mają dostępu do newsów z Australii.
Powiązany Artykuł
![mikro 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/683f358e-bbc3-4d74-bbe9-03c3ba162025.jpg)
Jakie podatki płacą w Polsce największe grupy medialne? Resort finansów pokazał dane
Decyzja wywołała oburzenie zarówno australijskich użytkowników Facebooka jak i czynników oficjalnych.
Blokada informacji zdrowotnych
Początkowo zablokowane były również strony z informacjami zdrowotnymi, meteorologicznymi i o dostępie do służb ratunkowych, co później cyfrowy gigant uznał za pomyłkę. Wskazywano, że Facebook dokonał tego w okresie pandemii i w szczycie sezonu pożarów lasów i buszu w Australii.
Powiązany Artykuł
![shutterstock PhotoStockPhoto biuro komputer praca kobieta 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/878ed216-a5d1-47cb-981f-5761322bde4e.jpg)
BSafe. Jak ustrzec się przed zalewem fake newsów?
Rząd Australii w wydanym komunikacie podkreślił, że decyzja Facebooka "naraża na szwank jego wiarygodność". Decyzję skrytykowało również wielu deputowanych do parlamentu. Opozycyjna posłanka Madeleine King określiła ją jako "niewiarygodną, nie do przyjęcia i arogancką".
"Niesprawiedliwa penalizacja"
W środę projekt ustawy wprowadzający opłaty za rozpowszechnianie treści newsowych został uchwalony przez Izbę Reprezentantów (izbę niższą) parlamentu Australii.
Giganci rynku cyfrowego, jak Google i Facebook, argumentują, że ustawa nie odzwierciedla specyfiki internetu i "niesprawiedliwie penalizuje" ich platformy.
Powiązany Artykuł
![ipn pap 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/c79d2f5b-de38-409e-88a9-b703144ea729.jpg)
"Błędy zautomatyzowanych narzędzi". Facebook przeprasza za blokadę profilu IPN
Wyrównać warunki
Australijski urząd ds. regulacji konkurencji oświadczył, że opracował projekt ustawy aby "wyrównać warunki rozgrywki" między gigantami cyfrowymi i wydawcami tradycyjnych mediów w podziale zysków.
Na razie nie widać dróg wyjścia z powstałego impasu.
fc
REKLAMA