Szef KPRM: mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19

- Ponad 1,690 mln to szczepienia pierwszą dawką. To są dane, które potwierdzają, że trzymamy się założonego już wiele tygodni temu scenariusza, w którym chcieliśmy osiągnąć 3 mln szczepień pierwszą dawką do końca kwartału - poinformował szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

2021-02-19, 15:24

Szef KPRM: mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19
Szef KPRM Michał Dworczyk. Foto: Aleksiej Witwicki/Forum
  • Szef KPRM podał nowe dane dot. procesu szczepień w Polsce
  • - Trzymamy się założonego już wiele tygodni temu scenariusza - podkreślił
  • Dworczyk poinformował, że producenci szczepionek zmieniają harmonogram dostaw
  • - Jesteśmy i tak w lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich - zaznaczył
  • Dodał, że rząd chce, by do 7 marca został zakończony proces szczepienia nauczycieli

Powiązany Artykuł

punkt szczepien forum 1200 .jpg
Dr Artur Zaczyński: w szpitalu na PGE Narodowym szczepimy do 1000 osób na dobę

Szef KPRM poinformował, że dotychczas zutylizowano 4 tys. dawek szczepionki, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła nieco ponad 2 tys.

Czytaj także:

Posłuchaj

Michał Dworczyk o tempie szczepień w Polsce (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Dworczyk na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera mówił, że producenci szczepionek zmieniają harmonogram dostaw.

REKLAMA

- My jesteśmy i tak w lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich, w niektórych krajach wstrzymano w ogóle podawanie pierwszej dawki szczepionek, ponieważ muszą w tej chwili przeznaczyć wszystkie dostawy na szczepienie drugą dawką. My ten proces szczepień prowadzimy w sposób płynny - powiedział szef KPRM.

Powiązany Artykuł

niedzielski 1200 forum.jpg
Minister zdrowia: trzecia fala pandemii koronawirusa jest już w Polsce

Różne deklaracje producentów szczepionek

- Początkowo mieliśmy deklarowane dostarczenie 14 mln dawek szczepionki do końca pierwszego kwartału, następnie ta liczba deklarowanych szczepionek spadła poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do około 8 mln [...]. Różnica pomiędzy pierwszymi deklaracjami producentów a obecnymi to 6 mln sztuk szczepionek i niestety ten proces zmian cały czas trwa - powiedział Dworczyk.

Zwracał uwagę, że zmiany dostaw mają bardzo duży wpływ na logistykę i organizację szczepień.

- Bardzo nam przykro wobec tych wszystkich seniorów, którzy mają zmieniane terminy i przykro nam ze względu na to, że punkty szczepień mają problemy w związku z tymi zmianami, ale staramy się elastyczną logistyką minimalizować te niekorzystne zjawiska - podkreślił Dworczyk.

REKLAMA

Szef KPRM poinformował, że deklarowana aktualnie liczba szczepionek dla Polski w pierwszym kwartale wynosi nieco ponad 8 mln. Jak dodał, jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, do końca pierwszego kwartału będzie można zaszczepić więcej niż 3 mln osób.

- Takie mamy możliwości, w ostatnich dniach przekraczaliśmy 150-160 tys. szczepień dziennie, więc to nie powinno być żadnym problemem. To, co nas ograniczało do tej pory, to jest właśnie brak szczepionek, a nie brak możliwości organizacyjnych i możliwości prowadzenia szczepień - zaznaczył.

Zakończenie procesu szczepień nauczycieli

Mówiąc o planie na najbliższe tygodnie, podkreślił, że rząd chce, by do 7 marca został zakończony proces szczepienia nauczycieli. Dodał, że jest to orientacyjna data, bo nie można wykluczyć, że niektóre szkoły umówią się z placówkami wykonującymi szczepienia już po tym terminie. - Ale tu takie rekomendacje zgłosiliśmy i przekazaliśmy zarówno szkołom, jak i punktom prowadzącym szczepienia dla nauczycieli - dodał.

Od 7 marca - kontynuował - rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej. - Jeśli chodzi o lekarzy, to mamy bardzo dobre wyniki - 94 proc. lekarzy już się zaszczepiło. Niemniej, są lekarze, są też przedstawiciele personelu medycznego, którzy jeszcze nie są zaszczepieni, czekają ze względu właśnie na opóźnienia w dostawach, na zmniejszenie dostaw - powiedział. - Grupa zero będzie też szczepiona zgodnie z nowymi wytycznymi szczepionką firmy AstraZeneca - dodał.

REKLAMA

Dworczyk poinformował również, że 15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle, czyli grupy 1b. - Powinniśmy w krótkim czasie, mniej więcej w ciągu tygodnia, zaszczepić całość tej grupy - to jest ok. 70. tys. osób. Oczywiście nie wiemy, jak wiele spośród tych 70 tys. osób będzie chciało się szczepić - powiedział. Dodał, że grupa 1b będzie szczepiona - zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej i decyzjami Ministerstwa Zdrowia - szczepionkami firmy Pfizer i Moderna.

Szczepienie służb mundurowych

- 22 marca rozpoczniemy szczepienia służb mundurowych, czyli grupy 1c oraz rozpoczniemy szczepienie pacjentów między 60. a 65. rokiem życia - powiedział, dodając, że obie te grupy będą szczepione szczepionkami AstraZeneca. - Ze względu na to, że seniorzy 60-65 lat to już są szczepienia populacyjne, to w związku z tym na początku marca rozpoczniemy zapisy, czyli uruchomimy nowe sloty dla tej grupy - zapowiedział.

Posłuchaj

Szef KPRM: od 22 marca rozpocznie się szczepienie służb mundurowych i seniorów w wieku 60-65 lat (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił, że szczegółowe informacje o organizacji tych szczepień zostaną przedstawione bliżej przełomu lutego i marca. Dodał jednocześnie, że podobnie jak do tej pory, zapisy odbędą się przez internet, infolinię, ewentualnie bezpośrednio czy przez konto pacjenta.

REKLAMA

***

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP)

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej