Wójcik: to my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie
- Za czasów PO sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną, czym byli raczej rozbawieni - ocenił minister w KPRM Michał Wójcik. Skomentował on w ten sposób plany zwołania Komisji Finansów Publicznych po publikacji TVN.
2021-02-21, 14:14
Powiązany Artykuł
Będzie kolejny pakiet Slim VAT. Resort finansów przygotowuje 15 uproszczeń podatkowych
Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w związku z programem TVN24 "Kłamstwo vatowskie". "To obok kłamstwa smoleńskiego jedno z tych, które miało manipulować Polakami. Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem" - napisał. Wyemitowany w sobotę program dotyczył przestępców podatkowych i zakładania spółek mających wyłudzać podatek VAT. Na portalu TVN24 napisano m.in.: "W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat".
Obrona działań rządu
"To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie. Platforma »walczyła« kodeksem karnym skarbowym, a sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną. Przestępcy byli tym raczej rozbawieni. Tyle w temacie" - napisał w niedzielę na Twitterze minister w KPRM Michał Wójcik.
W sobotę program TVN24 skomentował premier Mateusz Morawiecki. "Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" - ocenił.
Czytaj także:
- Udział w grupie przestępczej i zbrodnie VAT-owskie. Kilkanaście osób w rękach CBŚP
- Premier w "Handelsblatt": zmniejszenie luki VAT powinno być jednym z priorytetów UE
- Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt
"Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc." - dodał.
REKLAMA
Szef rządu podkreślił, że to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc. przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) nie mogłyby zostać zrealizowane - wskazał.
mbl
REKLAMA