Będzie łatwiej o nocowanie w lesie. Sprawdź od kiedy

Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

2021-02-24, 12:40

Będzie łatwiej o nocowanie w lesie. Sprawdź od kiedy
zdj. ilustracyjne . Foto: Shutterstock/TSN52

Obszary zostaną wprowadzone na stałe. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczył około 1500 hektarów.

Pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka poinformował, że program "Zanocuj w lesie" zostanie uruchomiony od 1 maja. Ma on zachęcić wszystkich miłośników przyrody do spędzenia nocy na terenie Lasów Państwowych. Według słów Edwarda Siarki program jest skierowany do wszystkich, którzy chcą przeżyć element adrenaliny, wsłuchać się w przyrodę, poznać jej piękno i uciec od szumu miasta.

Powiązany Artykuł

Paweł Sałek 1200.jpg
Sałek: ochrona przyrody w Polsce jest oparta o Lasy Państwowe i to się świetnie sprawdza

Zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że decyzja o zezwoleniu na nocowanie w lesie to efekt współpracy z organizacjami zrzeszającymi miłośników bushcraftu i survivalu. Wyjaśnił, że jest zadowolony z dotychczasowej współpracy.

- To są wspaniali ludzie, którzy jednocześnie są naszymi ambasadorami w terenie. Bardzo się cieszymy, że jest taka odpowiedź szczególnie w czasie pandemii na korzystanie z lasów w sposób zdrowy, bezpieczny, również edukacyjny kontakt z polskimi lasami - mówił Andrzej Konieczny.

REKLAMA

Do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa mają wyznaczyć na swoim terenie fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Informacje o lokalizacji tych obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nocowania w lesie nie będą zgłaszać grupy do 9 osób, które chcą w nim spędzić maksymalnie dwie noce. Natomiast większe grupy lub nocujący dłużej będą musieli zgłosić chęć na co najmniej 2 dni przed planowanym noclegiem.

Bez zmian pozostają przepisy dotyczące zakazu zbierania drewna, zakazu palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz pozostałe regulacje wynikające z ustawy o lasach.

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej