"Polepszenie sytuacji polskich rodzin i pracowników". Rzecznik rządu o celach Nowego Polskiego Ładu
- Nowy Polski Ład to szansa na skok cywilizacyjny. Do tego potrzebny jest spokój polityczny i jedność, niesnaski, które pojawiają się w obozie Zjednoczonej Prawicy powinny się zakończyć - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-02-26, 09:02
Rzecznik rządu pytany w TVP Info o program "Nowy polski ład" odparł, że dokument jest gotowy, ale rząd czeka na jego szczegółową prezentację. Wśród elementów programu wymieniał te dotyczące polityki rozwojowej i fiskalnej. Dodał, że program ma na celu "polepszenie sytuacji polskich rodzin i pracowników", a wśród kolejnych jego elementów wymieniał reformę służby zdrowia.
Powiązany Artykuł
Prezydent i premier rozmawiali o "Nowym polskim ładzie"
- Program składa się z takich elementów, które w praktyce doprowadzą do najwyższego programu inwestycyjnego w historii Polski, patrząc daleko wstecz. To jest ogromna szansa na skok cywilizacyjny - mówił Müller. - Do tego potrzebny jest spokój polityczny, potrzebna jest jedność i przeforsowanie tego programu i jego realizacja przez najbliższe lata - dodał.
Jedność Zjednoczonej Prawicy
Pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w sprawie jedności Zjednoczonej Prawicy, Müller odparł, że do zrealizowania "ogromnego skoku cywilizacyjnego" potrzebna jest Zjednoczona Prawica. - Te wszystkie niesnaski, które pojawiają się w obozie Zjednoczonej Prawicy, powinny się zakończyć, bo alternatywą są rządy progresywnej Lewicy razem z PO i zupełnie inna wizja Polski - stwierdził.
- MFW dobrze ocenia stan polskiej gospodarki i przygotowanie rządu do walki z koronawirusem
- "Musi być dostosowany do tego, co zrobiła pandemia". Ekonomista o programie ratowania gospodarki
Podkreślił, że różnice, które pojawiają się w obozie rządzącym "powinny ustąpić".
Rzecznik rządu pytany o to, czy do realizacji "Nowego polskiego ładu" potrzebna jest ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w unijnym budżecie, odparł, że dzięki tym środkom Polska może skorzystać z największego w historii instrumentu finansowego.
Różnice w kwestii zasobów własnych
- Warunkiem jest to, żebyśmy się po te pieniądze schylili, a elementem tego jest również ratyfikacja przepisów, które pozwalają te środki wykorzystać - dodał Müller, przypominając, że decyzję tę muszą ratyfikować parlamenty wszystkich krajów członkowskich.
Powiązany Artykuł
Premier: cyfryzacja filarem Nowego Ładu po epidemii. To będzie impuls rozwojowy
Dopytywany o jedność Zjednoczonej Prawicy w kontekście decyzji o zwiększeniu zasobów własnych, rzecznik rządu przyznał, że istnieją w tej kwestii różnice. - Tutaj jest między nami zasadnicza różnica. Uważamy, że należy skorzystać z rekordowych środków finansowych, bo to jest szansa, żeby Polska rozwinęła się jeszcze bardziej, nadgoniła różnice dzielące nas z krajami Europy Zachodniej - mówił Müller.
- W tej chwili faktycznie na Radzie Ministrów była dyskusja wokół tego projektu. Liczę na to, że przekonamy partnerów koalicyjnych, że to dla nas szansa - mówił rzecznik rządu.
REKLAMA
pg
REKLAMA