Prof. Pyrć: wirus SARS CoV-2 będzie łagodniał, ale na to potrzeba kilku lat

Profesor Krzysztof Pyrć - biolog i biotechnolog, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii - spodziewa się, że powodujący chorobę COVID-19 wirus SARS CoV-2 nie zniknie całkowicie, ale będzie łagodniał. Naukowiec zastrzegł na antenie Polskiego Radia 24, że na to potrzeba kilku lat.

2021-02-28, 13:30

Prof. Pyrć: wirus SARS CoV-2 będzie łagodniał, ale na to potrzeba kilku lat
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

W związku z informacjami o nowych mutacjach koronawirusa, mających omijać osłonę immunologiczną człowieka, profesor uspokajał, że organizm nie jest wobec nich bezbronny.

Powiązany Artykuł

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Gut: mówienie o tym, że ktoś stworzył koronawirusa, jest rodzajem fake newsa

Krzysztof Pyrć zwrócił uwagę, że ryzyko, że dojdzie do mutacji, występuje przy każdym zakażeniu. Dlatego - jak podkreślał - konieczne jest jak najszybsze ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu.

Naukowiec tłumaczył, że nawet gdyby udało się wyeliminować SARS CoV-2 w populacji ludzkiej, to wirus może przetrwać na zwierzętach - domowych jak i dzikich - o których, już wiemy, że się nim zarażają.

Jak przewiduje prof. Pyr podobnie jak inne wirusy, SARS CoV-2 będzie z biegiem czasu łagodniał, powodując choroby o przebiegu podobnym do przeziębienia.

REKLAMA

- Być może powtórzy się historia, która miała miejsce ponad 100 lat temu. Chodzi o wirus grypy hiszpanki, który przez dwa lata dziesiątkował ludzkość, by stać się później wirusem sezonowym endemicznym. Nie zniknął po zakończeniu pandemii, ale został do końca lat 50., gdy pojawiła się kolejna epidemia grypy tzw. azjatyckiej i został przez nią wyparty - zaznaczył biotechnolog.

Czytaj też:

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że "mamy w tym momencie krążące cztery takie właśnie endemiczne koronawirusy, które podejrzewa się, że przeszły na ludzi, czy to wiele set lat temu, czy kilkadziesiąt i również w swoim czasie powodowały epidemie, czy pandemie o różnym nasileniu, które mogły mieć podobny przebieg jak SARS CoV-2 w XXI wieku".

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej