Rzecznik rządu: wszystkie zabiegi ratujące zdrowie i życie będą nadal przeprowadzane

- Wszystkie zabiegi ratujące zdrowie i życie w najcięższych przypadkach, a więc onkologicznych, kardiologicznych, będą nadal przeprowadzane. Tego typu świadczenia nie są zawieszane ze względu na sytuację covidową - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller.

2021-03-09, 14:33

Rzecznik rządu: wszystkie zabiegi ratujące zdrowie i życie będą nadal przeprowadzane
Piotr Müller. Foto: FotoNews/ FORUM
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zalecił w poniedziałek placówkom medycznym zawieszenie lub ograniczenie do minimum świadczeń wykonywanych planowo. Ma to pomóc w "zapewnieniu dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia"
  • Rzecznik rządu Piotr Mueller zaznaczył dziś, że zalecenie to nie dotyczy najważniejszych zabiegów
  • - Wszystkie zabiegi ratujące zdrowie i życie będą kontynuowane - oświadczył na konferencji prasowej Piotr Mueller
  • Piotr Mueller zwrócił uwagę, że rząd przed trzecią falą zakażeń koronawirusem przygotował szpitale tymczasowe, które przyjmują pacjentów z COVID-19
  • Ministerstwo Zdrowia zaleca ograniczenie między innymi takich zabiegów, jak endoprotezoplastyka dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej czy pomostowanie naczyń wieńcowych

Powiązany Artykuł

forum-0570641251 (2).jpg
"Możemy spodziewać się dużych perturbacji". Ekspert o ograniczeniu dostępu do wybranych usług medycznych

W poniedziałek wieczorem NFZ poinformowało, że "w związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo". NFZ wyjaśnił, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.


Posłuchaj

Minister zdrowia Adam Niedzielski zalecił w poniedziałek placówkom medycznym zawieszenie lub ograniczenie do minimum świadczeń wykonywanych planowo. Ma to pomóc w "zapewnieniu dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia". O szczegółach - Karol Surówka (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

"Należy wybrać zdrowie i życie chorych na COVID-19"

Rzecznik rządu pytany o tę kwestię na briefingu w Sejmie podkreślił, że zalecenie NFZ zakłada, iż "wszystkie świadczenia ratujące zdrowie i życie muszą być realizowane". - Jeżeli ktoś jest pacjentem onkologicznym, ma mieć podaną chemię - to świadczenie będzie realizowane. Jeżeli ma mieć świadczenie polegające na wszczepieniu zastawki serca, ratujące życie - ono musi być realizowane. Tego typu świadczenia nie są zawieszane ze względu na sytuację covidową - zapewnił Piotr Müller.

Czytaj także: 

Jak zaznaczył, jeśli do ratowania życia i zdrowia pacjentów chorych na COVID-19 konieczne będzie przesunięcie zabiegu rutynowego, to trzeba wybrać zdrowie i życie osoby zarażonej na COVID-19 i takiego przesunięcia dokonać. - Jeżeli w danym szpitalu, czy na danym terenie, dojdzie do takiego dylematu, że mamy określoną liczbę personelu medycznego, że musimy wybrać pomiędzy tym, czy chronić zdrowie i życie osób, które są w ciężkim stanie ze względu na COVID-19, czy zrealizować świadczenie, które nie ratuje życia, czyli zabieg rutynowy, ale nieratujący zdrowia i życia, to wtedy należy wybrać, oczywiście, ratowanie życia i zdrowia tych osób, które są chore na COVID-19 - podkreślił rzecznik rządu. 

REKLAMA

- Wszystkie zabiegi ratujące zdrowie i życie w najcięższych przypadkach, a więc onkologicznych, kardiologicznych, będą nadal przeprowadzane - zapewnił Piotr Müller. 

Ministerstwo Zdrowia zaleca ograniczenie między innymi takich zabiegów, jak endoprotezoplastyka dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej czy pomostowanie naczyń wieńcowych. W komunikacie resortu zdrowia zaznaczono, że każdorazowo decyzja o przełożeniu czy zawieszeniu świadczenia ma być podejmowana na podstawie oszacowania ryzyka, dotyczącego stanu zdrowia pacjenta. 

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej