"Kpina z Europy". Włoska gazeta o sporze wokół dostaw szczepionek do UE
Rzymski dziennik "La Repubblica" pisze w środę o "wojnie szczepionkowej" wokół dostaw do UE szczepionek przeciwko COVID-19. Gazeta przekonuje, że szefowa KE, Ursula von der Leyen znalazła się "pod jeszcze większą presją" i zaznacza, że podczas gdy firma Johnson&Johnson nie gwarantuje pełnych dostaw, rosyjski Sputnik V będzie produkowany we Włoszech.
2021-03-10, 12:01
Powiązany Artykuł
"UE nie powinna dać się zwieść reżimom z Moskwy i Pekinu". Szef Rady Europejskiej o szczepionkach
Rzymska gazeta kolejny spór na tle dostaw obiecanych preparatów nazywa "wojną szczepionkową". Jak dodaje, koncern Johnson&Johnson ogłosił, że nie może zagwarantować dostaw 55 milionów dawek, przewidzianych na drugi kwartał. Następnie - relacjonuje dziennik - po tym, gdy Komisja Europejska wyraziła irytację z tego powodu, firma zapewniła, że dotrzyma umów i dostarczy do końca roku do krajów UE 200 milionów dawek.
Czytaj także:
- Zaostrza się spór wokół produkcji szczepionek. Aktywiści chcą zniesienia praw do własności intelektualnej
- "Proszę przestać nas pouczać". Kolejna odsłona sporu między Brukselą a Londynem o eksport szczepionek
- Ten nowy przypadek braku poszanowania kontraktów sprawia, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen znalazła się pod jeszcze większą presją - konstatuje gazeta. Impas w Unii Europejskiej wokół szczepionek gazeta nazywa "kpiną z Europy".
"Strumień pieniędzy" od Rosjan
Jednocześnie dziennik informuje o kolejnym aspekcie napięć wokół szczepionek, jakim jest porozumienie w sprawie produkcji rosyjskiego Sputnika V w fabryce na północy Włoch. Ujawnia, że "wysłannicy Władimira Putina", czyli związanego z Kremlem Russian Direct Investment Fund od kilku tygodni pukają do drzwi najważniejszych włoskich firm farmaceutycznych "z walizeczką w ręku" i w poszukiwaniu fabryk gotowych produkować Sputnika. Obiecują w zamian za to "strumień pieniędzy".
Taką gotowość wyraziła już firma z Monzy - dodaje gazeta, wyjaśniając, że zakład ten obiecał wyprodukować od czerwca 10 mln dawek. Według dziennika wyprodukowane we Włoszech szczepionki miałyby zostać przede wszystkim wysłane do Afryki.
REKLAMA
Jak zaznacza się w artykule, Unia Europejska "lodowato" przyjęła informację o tym porozumieniu.
mbl
REKLAMA