"Oblicza przemian cywilizacyjnych". Debata o wolności słowa w mediach społecznościowych
"Państwa powinny powstrzymać samowolę międzynarodowych mediów społecznościowych" - do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji "Oblicza przemian cywilizacyjnych". W debacie zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wzięli udział przedstawiciele nauki, mediów i Kościoła katolickiego.
2021-03-13, 16:48
Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz powiedziała, że władza międzynarodowych koncernów kontrolujących media społecznościowe takie jak Facebook i Twitter jest coraz większa.
Powiązany Artykuł
Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?
Posłuchaj
Przytaczała przypadki kontrowersyjnego ograniczania treści konserwatywnych i chrześcijańskich. - W Polsce mamy wiele przykładów na to, że ta swoista cenzura stosowana przez wielkie internetowe korporacje dotyka praktycznie wyłącznie kont organizacji, instytucji i osób związanych z konserwatywnym, prawicowym i katolickim światopoglądem - podkreśliła Jolanta Hajdasz. Dodała, że "najwyższy czas należy powstrzymać samowolę mediów społecznościowych na poziomie państw narodowych, a jeśli to możliwe, także na poziomie międzynarodowym".
REKLAMA
Dziennikarz Polskiego Radia Wojciech Reszczyński podkreślił, że precedensowym okazał się przypadek zablokowania konta ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - Jest to pierwszy oficjalny globalny przypadek zastosowania cenzury w internecie. Jest to największy dziś zamach na wolność słowa - powiedział dziennikarz.
Posłuchaj
Zaznaczył, że do pilnych zadań polskiego ustawodawstwa należy wprowadzenie zapisu gwarantującego wolność słowa w Internecie według zasady: co nie jest zabronione w polskim prawie, jest dozwolone. - Ograniczy to coraz częstsze stosowanie cenzury motywowanej ideologicznymi wymogami - dodał Wojciech Reszczyński.
REKLAMA
- Jak wielka jest władza mediów społecznościowych?
- Artur Bartkiewicz: dezinformacja to nie jest nowa strategia
Kwestie moralnego znaczenia mediów poruszył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski podkreślił poszukiwanie prawdy jako naturalną potrzebę człowieka. - Człowiek, będąc istotą rozumną i wolną, a co za tym się kryje, istotą odpowiedzialną za siebie i za innych powinien szukać prawdy, trwać przy poznanej prawdzie i podporządkować poznanej prawdzie swoje życie - powiedział arcybiskup.
Posłuchaj
REKLAMA
Prelegenci podejmowali też tematy języka jako narzędzia zmian cywilizacyjnych, medialnych konfliktów i współczesnych relacji polityki i mediów.
itom
REKLAMA