100 lat traktatu ryskiego. Specjalna wystawa i ścieżka zwiedzania Zamku Królewskiego

"Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" to tytuł wystawy, która zostanie otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie. Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę z bolszewicką Rosją. Wystawa będzie pokazywana na Dziedzińcu Wielkim Zamku.

2021-03-15, 06:03

100 lat traktatu ryskiego. Specjalna wystawa i ścieżka zwiedzania Zamku Królewskiego
Specjalna wystawa na Zamku Królewskim przypomni losy traktatu ryskiego. Foto: Konrad Krajewski/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

Dabski_i_delegacja_1920 1200.jpg
Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że wystawa między innymi ukazuje tragedię Polaków, którzy pozostali w Związku Sowieckim. "Gorzki pokój - traktat ryski' pokazany jest przez "los naszych rodaków, którzy zostali w Rosji sowieckiej, którzy zostali po tamtej stronie granicy rosyjskiej". 

Posłuchaj

"Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" to tytuł wystawy, która zostanie w południe otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Różne punkty widzenia

Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że na wystawie będzie można zobaczyć też proces jaki towarzyszył osiągnięciu pokoju z bolszewikami. - Staraliśmy się w tej wystawie pokazać nie tylko same negocjacje, które zaczęły się w Mińsku, potem były toczone w Rydze od października 1920 roku, ale pokazać skutki tego co wówczas Polacy podpisali. Ten traktat to najważniejszy samodzielny pokój i samodzielne negocjacje polityczne Polski XX wieku - podkreśla Adam Hlebowicz.

Czytaj także: 

Adam Hlebowicz dodaje, że wystawa prezentuje też różne oceny i interpretacje traktatu ryskiego. - Pokazujemy punkt widzenia: ukraiński, białoruski, bo ten pokój w Rydze miał daleko idące konsekwencje nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Środkowo - Wschodniej, dlatego był tak ważny - zaznacza. Na wystawie znaleźć będzie można również głosy świadków tamtych wydarzeń refleksje pisarzy, naukowców czy filozofów.

Powiązany Artykuł

cmentarz Ukraina Lwów Kresy pap 1200.jpg
Jak ratować dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie?

Nie tylko wystawa

- Dokument zawierał także postanowienia o zwrocie mienia kulturalnego, zagrabionego przez Rosję od 1772 roku - przypomina Paweł Tyszka z Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak dodaje, dzięki heroicznej postawie członków komisji rewindykacyjnej, do ograbionych wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie powróciło ponad 2 tys. dzieł sztuki.

REKLAMA

Kuratorka wydarzeń rocznicowych w Zamku Magdalena Białonowska mówi, że zamkowa ekspozycja będzie składać się z dwóch części: prezentacji dokumentów związanych z procesem rewindykacji polskich dzieł sztuki oraz fotografii, a także specjalnej ścieżki zwiedzania po Apartamentach Wielkim i Królewskim, z zaznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu. 

18 lat pokoju

18 marca 2021 roku doszło do podpisania traktatu pokojowego w Rydze, na mocy którego zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie. Formalnie, pokój zawarła Rzeczpospolita Polska z Białoruską i Ukraińską Republiką Sowiecką. Traktat regulował warunki współistnienia Polski i bolszewickiej Rosji, ale też de facto potwierdzał niepodległość państw bałtyckich. Zawarcie traktatu ryskiego nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą i w bitwie nad Niemnem.

Traktat Ryski był też punktem wyjścia do trwającej 15 lat rewindykacji polskich dóbr kultury. Akcja ta stała się wydarzeniem bezprecedensowym w skali europejskiej, zarówno jeśli chodzi o rozmiar przedsięwzięcia, miejsce jego przeprowadzania (na terytorium innego kraju), jak i czasu trwania.

Pokój osiągnięty na mocy traktatu ryskiego przetrwał 18 lat. Zburzył go rozbiór Polski dokonany przez Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki we wrześniu 1939 roku.

REKLAMA


mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej