Broń chemiczna i konwencjonalna na dnie Bałtyku. Europosłowie domagają się od KE pilnych działań

Europosłowie domagają się od Komisji Europejskiej pilnych działań w sprawie neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej, które zalegają na dnie Bałtyku. Z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi list w tej sprawie został wysłany do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. 

2021-03-16, 16:45

Broń chemiczna i konwencjonalna na dnie Bałtyku. Europosłowie domagają się od KE pilnych działań
Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej. Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Pod listem podpisało się 39 deputowanych z 15 państw i 6 grup politycznych. Z Polski podpisy złożyli oprócz Anny Fotygi także Kosma Złotowski, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Beata Szydło, Ryszard Czarnecki, Elżbieta Rafalska, Beata Mazurek, oraz Adam Jarubas i Magdalena Adamowicz.

Europosłowie wyrazili głębokie zaniepokojenie zagrożeniem, które wciąż stanowią broń chemiczna i konwencjonalna zatopione w Bałtyku po II wojnie światowej.

"To jedna z głównych przyczyn zanieczyszczeń Bałtyku i jedna z najbardziej niebezpiecznych, bo efekty korozji i wycieków wykraczają poza granice jednego państwa, zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu, niosąc za sobą konsekwencje gospodarcze, społeczne, zdrowotne i środowiskowe" - czytamy w liście do szefowej Komisji.

Odpowiedzialność całej wspólnoty

Powiązany Artykuł

morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

Europoseł Anna Fotyga, inicjatorka listu, powiedziała, że z tym palącym i coraz bardziej niebezpiecznym problemem nie mogą się mierzyć wyłącznie poszczególne państwa nadbałtyckie.

REKLAMA

- To wyzwanie i odpowiedzialność dla całej wspólnoty europejskiej, nie tylko jeśli chodzi o wymianę wiedzy, informacji, ale także badań, a następnie wspólnych działań - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji podkreślając, że udało się zgromadzić szerokie poparcie dla tej inicjatywy, która jest ponad podziałami politycznymi i wykracza poza basen Morza Bałtyckiego.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

wiatraki free 1200.jpg
Farmy wiatrowe na Bałtyku. To może być jeden z głównych filarów nowej polskiej energetyki

Finansowanie i współpraca

Europosłowie wzywają Komisję do podjęcia dziewięciu pilnych działań, w tym do zapewnienia odpowiednich funduszy w nowym unijnym budżecie. Deputowani domagają się też rozpoczęcia prac nad kompleksowym planem działań na rzecz unieszkodliwiania i usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.



Ma temu służyć między innymi włączenie problemu jako jednej z dziedzin współpracy Unii z NATO, a także uruchomienie prac badawczych w ramach programów Europejskiej Agencji Obrony.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej