Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: trzecia fala przewyższy drugą
- Liczba zakażeń wskazuje na to, że trzecia fala pandemii przewyższy drugą. Nie tylko pod względem liczby zachorowań, ale przede wszystkim dolegliwością mierzoną liczbą hospitalizacji, czyli zajętości łóżek - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-03-27, 15:20
Adam Niedzielski poinformował, że w sobotę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, szefa MSWiA i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego dokonano przeglądu sytuacji w poszczególnych regionach.
Minister zdrowia podkreślił, że obecnie trzecia fala pandemii zrównała się średnimi wynikami z drugą falą. Dodał, że trzecia fala znacznie przewyższy drugą falę zarówno pod względem liczby zakażeń, jak i zajętości łóżek.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Premier: z każdą podaną dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń
"Plan relokacji pacjentów"
Szef MZ zaznaczył, że sytuacja w poszczególnych regionach Polski pod względem liczby zakażeń i zajętości łóżek dynamicznie się zmienia.
Jako przykład województwa, w którym sytuacja jest najtrudniejsza, wymienił śląskie, gdzie - jak poinformował - średnia zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekracza 80 na 100 tys.
REKLAMA
- Tam mamy najtrudniejszą sytuację, jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, o dostępność łóżek. Dlatego razem z MSWiA, MON przygotowaliśmy ewentualny plan relokacji pacjentów ze Śląska, który przy wykorzystaniu śmigłowców, samolotów będzie ewentualnie przewidywał transport pacjentów do innych regionów. Będzie się to działo przy wykorzystaniu lotniska w Pyrzowicach, gdzie będzie zlokalizowany nowy szpital tymczasowy - mówił Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia poinformował, że w poniedziałek w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach będzie przyjęty pierwszy pacjent.
Posłuchaj
"Wzrost nakładów na służbę zdrowia"
- W przeciwieństwie do poprzedników rozpoczęliśmy pewien proces porządkowania systemu wynagrodzeń, żeby zapewnić wzrosty i te wzrosty się pojawiają. One są oczywiście odzwierciedleniem tego, że rosną nakłady na system opieki zdrowotnej i beneficjentami tego są również pracownicy systemu opieki zdrowotnej - zapewnił Adam Niedzielski.
Jak dodał, liczba miejsc na studiach medycznych również zwiększyła się o 30 proc.
REKLAMA
Niedzielski podkreślił też, że z trzecią falą pandemii pozwalają walczyć szpitale tymczasowe, które są stale otwierane.
Powiązany Artykuł
Walka z COVID-19. Marek Suski: może pojawić się konieczność przewożenia pacjentów między regionami
- Te szpitale są systematycznie otwierane. Dzisiaj zresztą został otworzony szpital w Kielcach i Białymstoku. Szpitale tymczasowe w kolejnym tygodniu będą otwierane w Pyrzowicach i Ciechanowie - poinformował minister zdrowia.
"Realne działanie, a nie manipulacja"
Szef MZ wskazał, że "to rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził rozwiązania gwarantujące wzrost nakładów na opiekę zdrowotną". Jak mówił, jest "manipulacją" i jest "skandaliczne" wskazywanie, że opozycja "tak bardzo prze, tak bardzo jest za wzrostem nakładów na system opieki zdrowotnej".
REKLAMA
- Ta gwarancja, która kolokwialnie czy popularnie nazywa się ustawą o 6 proc. PKB, jest gwarancją, która właśnie również w stanie epidemii byłą swoistą kotwicą gwarantującą płynność całego systemu opieki zdrowotnej - powiedział.
- Jeśli porównamy sobie chociażby okresy właśnie tego roku 2014 czy roku 2020, to pomijając już nawet kwestie bezwzględnego wzrostu nakładów, bo to jest oczywiste, to mamy diametralną zmianę - zaznaczył minister zdrowia.
Jak mówił, "w tej chwili te nakłady są powyżej 5,5 proc. PKB, a w roku 2014 wynosiły 4,5 proc. PKB". - Ten 1 proc. PKB, który przyrósł, to jest realne działanie, a nie manipulacja - dodał.
Dzienny bilans
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 31 757 nowych zakażeniach koronawirusem.
REKLAMA
Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.
Powiązany Artykuł
Rzecznik rządu: na ten moment nie planujemy zaostrzania restrykcji
W piątek wykonano ponad 101 tysięcy testów na obecność wirusa.
Od początku epidemii w Polsce potwierdzono prawie 2 miliony 222 tysiące zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło prawie 52 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało ponad 1 milion 775 tysięcy osób.
REKLAMA
jp
REKLAMA