Areszt dla Leszka Czarneckiego? Dzisiaj sąd może podjąć decyzję

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który w grudniu ubiegłego roku nie przychylił się do jej wniosku o areszt dla biznesmena Leszka Czarneckiego. Były właściciel Idea Banku jest jednym z podejrzanych w tak zwanej Aferze GetBack.

2021-04-08, 07:17

Areszt dla Leszka Czarneckiego? Dzisiaj sąd może podjąć decyzję
Leszek Czarnecki w drodze do prokuratury w 2018 r.; zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Arkadiusz Lawrywianiec

Prokuratura podejrzewa Leszka Czarneckiego między innymi o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 mln złotych wobec klientów banku, którzy za pośrednictwem instytucji kupili obligacje spółki windykacyjnej GetBack.

Tymczasowy areszt dla dobra śledztwa

Powiązany Artykuł

en sąd l. czarnecki 1200.jpg
Wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego. Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sądu

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nie uwzględnił wniosku o tymczasowy areszt dla biznesmena, choć jednocześnie uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego mu czynu. W ocenie sądu nie było podstaw, aby stwierdzić, że Czarnecki może się ukrywać lub mataczyć w sprawie. Innego zdania jest prokuratura, która uważa, że były właściciel Idea Banku jako osoba majętna ma możliwość wpływania na zeznania świadków w toczącym się śledztwie.


Posłuchaj

Leszek Czarnecki jest podejrzany m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 mln złotych (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

 

Ponadto formalnie Prokuratura Regionalna w Warszawie nie przedstawiła Leszkowi Czarneckiemu zarzutów, ponieważ biznesmen stale przebywa za granicą. W związku z tym wydała postanowienie o ich przedstawieniu. W ocenie śledczych były główny właściciel Idea Banku ukrywa się przed organami ścigania.

REKLAMA

Wniosek o zastosowanie wobec Leszka Czarneckiego tymczasowego aresztu prokuratura wydała w sierpniu ubiegłego roku.

Czytaj także:

Ryzykowne inwestycje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w lutym ubiegłego roku potwierdził, że Idea Bank podczas sprzedaży obligacji GetBack stosował tzw. misselling, czyli wprowadzał swoich klientów w błąd i oferował produkty niedostosowane do ich potrzeb. Niektórzy pracownicy banku porównywali inwestycję w GetBack do lokat bankowych i nie informowali klientów o ryzyku utraty środków.

Firma GetBack powstała w 2012 roku i zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. O firmie zrobiło się głośno wiosną 2018 roku, gdy okazało się, że ma ona problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej