35 lat temu Sejm uchwalił zniesienie cenzury

11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę "o uchyleniu ustawy o kontroli publikacji i widowisk, zniesieniu organów tej kontroli oraz o zmianie ustawy – Prawo prasowe".

2025-04-11, 09:23

35 lat temu Sejm uchwalił zniesienie cenzury
11 kwietnia 1990 roku posłowie podkreślali, że należy "usunąć w przeszłość instytucję, która przez minione 45 lat ciążyła nad życiem społecznym, życiem politycznym naszego kraju. Instytucję, która deformowała kulturę narodową".Foto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej (Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polona.pl)

Decyzja ta kończyła 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne były kontrolowane przez reżim komunistyczny z pomocą niewielkiej grupy zdyscyplinowanych cenzorów.

- Cenzura to klucz do zrozumienia istoty każdego totalitaryzmu. Można sobie wyobrazić totalitaryzm bez terroru policyjnego, bez takiego albo innego aparatu władzy, ale nie bez cenzury – mówił były cenzor Tomasz Strzyżewski w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Dekret o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wszedł w życie 5 lipca 1946 roku. Urząd ten był jedną z najważniejszych instytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Za jego pośrednictwem władze partyjne sterowały propagandą, nie dopuszczając do rozpowszechniania niewygodnych dla siebie informacji i treści. Instytucja zajmowała się kontrolą między innymi publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych, wydawnictw książkowych, filmów czy spektakli.

W 1981 roku dekret ten został zastąpiony przez Ustawę o Kontroli Publikacji i Widowisk.

REKLAMA

Posłuchaj

"Cenzura zdemaskowana” – rozmowa Aliny Grabowskiej z Tomaszem Strzyżewskim – byłym pracownikiem Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk na temat dokumentów cenzury. (RWE, 18.04.1978) 1:48
+
Dodaj do playlisty

O omijaniu cenzury w czasach PRL przez tzw. drugi obieg wydawniczy dowiedz się więcej na stronach serwisu specjalnego Polskiego Radia >>>>>>

Do zadań lokalnych oddziałów GUKPiW należała także kontrola punktów z urządzeniami poligraficznymi i kserograficznymi drukarni oraz zakładów produkujących pieczątki. Poszczególne ośrodki cenzury ściśle współdziałały z lokalnymi Komitetami Wojewódzkimi PZPR, Służbą Bezpieczeństwa i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za kontrolę życia społeczno-politycznego w PRL.

Posłuchaj

Rozmowa Aliny Grabowskiej z Tomaszem Strzyżewskim, byłym pracownikiem Głównego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk delegatury krakowskiej, na temat m.in. pracy pracy cenzora. (RWE, 1978) 12:56
+
Dodaj do playlisty

Cenzura obowiązywała we wszystkich krajach obozu socjalistycznego. W środowiskach twórczych szybko wypracowano metody omijania zakazów i ograniczeń cenzury. Decyzja o jej zniesieniu była jednak jednym z pierwszych postanowień nowego rządu utworzonego w 1989 roku. 11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury.

Pod koniec istnienia GUKPiW zatrudnionych w tej instytucji było 465 osób, a planowany na 1990 rok budżet na jej utrzymanie wynosił blisko pięć miliardów ówczesnych złotych. Ostatecznie GUKPiW został zlikwidowany w kwietniu 1990 roku, ale już od zwycięstwa Komitetów Obywatelskich "Solidarności" w wyborach 4 czerwca 1989 roku w praktyce nie pełnił swojej funkcji.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Wypowiedź pisarza Tadeusza Konwickiego na temat cenzury w PRL 5:57
+
Dodaj do playlisty

Rozmowy z Tomaszem Strzyżewskim, cenzorem, który w latach 70. uciekł do Szwecji i opublikował tam dokumenty, które ze sobą zabrał, w serwisie - Radia Wolności >>>

Źródło: Polskie Radio

mk/im

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej