Ratyfikacja Funduszu Odbudowy. Sasin: to głosowanie pokaże, kto jest odpowiedzialny i myśli o przyszłości Polski

- Nie ustajemy w wysiłkach, żeby Solidarną Polskę przekonać do głosowania za ratyfikacją Funduszu Odbudowy - mówił w środę wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Podkreślił też, że głosy opozycji i koalicjanta w tej sprawie ważą tyle samo.

2021-04-14, 09:11

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy. Sasin: to głosowanie pokaże, kto jest odpowiedzialny i myśli o przyszłości Polski
Jacek Sasin. Foto: PR24

Rząd miał we wtorek zająć się projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Projekt został jednak zdjęty z porządku obrad rządu.

"Różnica zdań wewnątrz Zjednoczonej Prawicy"

Powiązany Artykuł

piotr muller free tt kprm 663  .jpg
Müller: wkrótce decyzja rządu o zasobach własnych UE. Na szali miliardy euro

Wicepremier pytany w TVP1, dlaczego sprawa ratyfikacji spadła z porządku obrad rządu. - Musimy rozmawiać jeszcze na ten temat - odpowiedział. - Nie jest tajemnicą, że tutaj jest różnica zdań wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska deklaruje głosowanie przeciw tej ratyfikacji. Chcemy jeszcze mieć chwilę czasu, żeby rozmawiać z naszym koalicjantem, ale też myślę, że trochę czasu chcemy dać opozycji, żeby ochłonęły, ponieważ absurdalność działań w tej sprawie jest aż nadto widoczna - powiedział Sasin.


Posłuchaj

Jacek Sasin: musimy rozmawiać jeszcze na ten temat. Nie jest tajemnicą, że tutaj jest różnica zdań wewnątrz Zjednoczonej Prawicy - Solidarna Polska deklaruje głosowanie przeciw tej ratyfikacji. Chcemy jeszcze mieć chwilę czasu, żeby rozmawiać z naszym koalicjantem (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

- Nie ustajemy w wysiłkach, żeby Solidarną Polskę przekonać i będziemy jeszcze na ten temat dalej rozmawiać - dodał minister. Jak dodał, "to jest głosowanie tak naprawdę nad tym, czy Polska dostanie wielką szansę na szybki rozwój, czy też nie". - To jest głosowanie, które pokaże, kto jest odpowiedzialny i kto rzeczywiście myśli o przyszłości Polski, a kto tylko myśli o swoim doraźnym, politycznym interesie - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także:

Dopytywany, czy w swoje wypowiedzi kieruje do Solidarnej Polski, Sasin odpowiedział, że są one skierowane przede wszystkim do opozycji. Na uwagę, że większy problem jest w tej sprawie z koalicjantem niż z opozycją. - Głosy w tej sprawie ważą tyle samo, czy to są głosy Solidarnej Polski, czy głosy opozycji - odparł. - Trzeba mieć większość, żeby ratyfikować ten fundusz i cały budżet europejski - zaznaczył wicepremier.

Krajowy Plan Odbudowy w drodze

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument będący podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy, nie będzie on procedowany jako projekt ustawy. Jednak aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, to państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej