Był "Wybrańcem Bogów". Dokument o polskim matematyku na festiwalu "Echa Katynia"
"Wybraniec Bogów" to dokument ukazujący losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. Film można obejrzeć w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", który organizowany jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.
2021-04-17, 15:46
Jeden z reżyserów filmu "Wybraniec Bogów" Konrad Starczewski wyjaśniał, że Józef Marcinkiewicz był niezwykłym bohaterem.
Powiązany Artykuł

Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów
- To bohater tragiczny, głównie przez to, że w sierpniu 1939 roku przebywając na stypendium w Wielkiej Brytanii, postanowił wrócić do Polski, by bronić ojczyzny. Po tym, kiedy dostał się do sowieckiej, niewoli mógł zbiec z transportu, jednak postanowił kontynuować tragiczną podróż do Starobielska z towarzyszami niedoli - opowiadał.
youtube.com
Konrad Starczewski wyjaśniał, że Józef Marcinkiewicz był postacią wielopłaszczyznową, w której łączyło się wiele aspektów życia II Rzeczypospolitej. Mówiąc o Józefie Marcinkiewiczu - tłumaczył reżyser - pojawia się kwestia odbudowy II Rzeczypospolitej, tworzenia szkół matematycznych, o entuzjazmie, który panował wśród ludzi, oraz o patriotycznym wychowaniu młodzieży.
REKLAMA
W filmie zostały zebrane wspomnienia o Józefie Marcinkiewicz, zarówno historyków, matematyków jak i rodziny, którzy przybliżają postać młodego, genialnego i jednocześnie zapomnianego matematyka, który poświęcił karierę naukową i oddał życie za Polskę.
Czytaj także:
Józef Marcinkiewicz po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany w Charkowie przez NKWD. Pochowany został na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie.
REKLAMA
youtube.com
II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" potrwa do 18 kwietnia. Ponad 20 filmów - dokumentów, animacji i pełnometrażowych fabuł z kilkunastu krajów, można oglądać za darmo, po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się program Festiwalu.
REKLAMA