Regionalny wariant luzowania obostrzeń. Andrusiewicz: rozważamy ten krok
- Rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeń - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że pod uwagę brana będzie zarówno liczba zakażeń, jak i obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów.
2021-04-20, 11:50
Powiązany Artykuł
Zapisy na szczepienia dla wszystkich pełnoletnich osób. Jest nowy harmonogram
Na briefingu prasowym rzecznik MZ był pytany, czy można się spodziewać, że w województwach, w których zakażeń jest najmniej, luzowanie obostrzeń będzie szybsze.
- Rzecznik rządu: decyzje dotyczące obostrzeń w środę
- Do kiedy nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia podał szczegóły
Andrusiewicz poinformował, że po spotkaniu z wojewodami minister zdrowia Adam Niedzielski przygotował rekomendacje na zaplanowane na środę posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
- Na pewno nie zdradzę zbyt wielu szczegółów, mówiąc, że rozważany jest ten wariant regionalny - przyznał. Zaznaczył, że w tych przypadkach brana pod uwagę będzie zarówno liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, jak i obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów.
REKLAMA
Posłuchaj
- To podejście regionalne na pewno w tych rekomendacjach, które przedstawi minister Adam Niedzielski, jest zawarte - dodał Andrusiewicz.
Rzecznik kolejny raz przypomniał, że podczas zbliżającej się majówki należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. - Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór - powiedział Andrusiewicz.
Powiązany Artykuł
Ponad 9 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 601 osób. Nowe dane resortu zdrowia
Posłuchaj
Spadek na poziomie 30 proc.
- Trend spadkowy i zejście z trzeciej fali epidemii jest faktem i realizuje się z coraz większą siłą - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Mamy do czynienia ze spadkiem na poziomie 30 proc. - zaznaczył.
Andrusiewicz stwierdził na konferencji prasowej, że mamy do czynienia ze stałym spadkiem zakażeń. - Mamy wynik poniżej 10 tys. zakażeń - tydzień do tygodnia. Jeśli zestawiamy te dane mamy spadek rzędu 27 proc. - powiedział rzecznik MZ.
REKLAMA
W jego ocenie ten trend nie został zakłócony przez Święta Wielkanocne. - To znaczy, że były spędzone również w dużej odpowiedzialności - ocenił.
Podkreślił, że "trend spadkowy i zejście z trzeciej fali jest faktem i realizuje się z coraz większą siłą". - Widzimy po województwach spadki liczby zakażeń. W skali kraju mamy 39 zakażeń na 100 tys. mieszkańców - powiedział rzecznik resortu zdrowia.
Wspomniał, że nadal trudna sytuacja jest w województwie dolnośląskim. - Jest to jedyne województwo, które notuje ponad 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców - wskazał.
Niskie wskaźniki zakażeń
Pozostałe województwa - jak zaznaczył - są już poniżej tego progu. - Mamy trzy województwa, które od dłuższego czasu notują bardzo niskie wskaźniki zakażeń, są to: woj. podkarpackie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Tam poziom zakażeń jest na poziomie 25 na 100 tys. mieszkańców - powiedział Andrusiewicz.
REKLAMA
- Jeśli weźmiemy średnią zakażeń z ostatniego tygodnia, to jesteśmy bliżej 15 tys. zakażeń na dobę. To też jest oznaka, że tendencja spadkowa się utrzymuje i postępuje - dodał.
Spadek liczby zleceń na testy z POZ
- Mamy trend spadkowy liczby zleceń na testy z POZ. Za tym trendem podąża też spadek liczby wykonywanych testów - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9246 nowych zakażeniach koronawirusem, 601 osób zmarło. Podczas briefingu Andrusiewicz, odnosząc się do nowych danych, podkreślił, że oprócz spadku zakażeń odnotowany jest także spadek liczby skierowań od lekarzy POZ na testy.
- Jeżeli dzisiaj mówimy o skali skierowań za wczoraj, a pamiętajmy, że poniedziałki to jest ten dzień, w którym tych skierowań na test w tygodniu najwięcej, to mamy wczoraj 28 tys. skierowań z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, kiedy jeszcze tydzień temu mieliśmy 44 tys. skierowań, kiedy dwa tygodnie temu było to na poziomie 57 tys., a w kolejnym jeszcze tygodniu - 65 tys. - mówił Andrusiewicz.
REKLAMA
"Za tym trendem podąża też spadek liczby testów"
Jak podkreślił, "ten trend spadkowy w liczbie zleceń z Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest obserwowany". - Za tym trendem podąża też spadek liczby wykonywanych testów - zaznaczył.
- Nikt tutaj nie zleca ze strony urzędników ani ministerstwa liczby wykonywanych dziennie testów. O tym ile jest wykonywanych testów, świadczy ta liczba osób, które się zgłaszają - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.
***
***
pb
REKLAMA
REKLAMA