Minister zdrowia: apogeum trzeciej fali pandemii mamy za sobą
- Można powiedzieć, że pewne apogeum nowych zakażeń mamy za sobą. Infrastruktura, która walczy z koronawirusem, jest jednak wciąż nadwyrężona - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia przestrzegał jednocześnie, że koronawirus nadal jest śmiertelnym zagrożeniem.
2021-04-21, 15:00
Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej przedstawił najnowsze dane dot. sytuacji epidemicznej w Polsce. - Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie - podkreślił minister zdrowia.
Powiązany Artykuł
Utrzymane obostrzenia w pięciu województwach. Zobacz, których
Jak ocenił Adam Niedzielski, apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą. - Najważniejszym i najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów - zaznaczył.
- Tutaj, jeżeli popatrzymy na trendy, to wydaje się również apogeum, jeżeli chodzi o odwzorowanie fali, mamy również za sobą - dodał minister. Przytoczył dane, że w ubiegłym tygodniu w środę było ponad 800 zgonów, a obecnie jest to 740.
REKLAMA
Regionalne poluzowanie
Adam Niedzielski zapowiedział też regionalizację obostrzeń. Minister podkreślał, że w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można wprowadzić "pewne poluzowania".
- W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudną - to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas - poinformował szef MZ.
Posłuchaj
- Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę. Po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodał.
REKLAMA
Czwarta fala i mutacje koronawirusa
Na środowej konferencji prasowej szef MZ zapewnił, że rząd bierze pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19. - To ryzyko jest definiowane przede wszystkim w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa, które mogą być nieobjęte zakresem ochrony szczepiennej - mówił.
Powiązany Artykuł
Co z obowiązkiem noszenia maseczek? Szef MZ zapowiada decyzję w tej sprawie
- Jeżeli popatrzymy na działanie Wielkiej Brytanii, która ogranicza loty z Indii, gdzie pojawiła się nowa mutacja, czy na działanie władz francuskich, które ograniczają loty z Gujany Francuskiej, gdzie jest bardzo spopularyzowana mutacja brazylijska - to widać, że to są te dwa główne zagrożenia, które w naszej przestrzeni mogą wygenerować falę kolejną - wskazywał Adam Niedzielski.
Posłuchaj
Zapowiedział, że rząd - przygotowując się do ewentualnej czwartej fali epidemii - zamierza utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych. - Będziemy chcieli zdefiniować takie pary w każdym województwie, gdzie będzie szpital jednoimienny, pod którego auspicjami będzie działał szpital tymczasowy, niezależnie od poziomu zachorowań w najbliższym czasie. Perspektywa utrzymania tych szpitali na pewno musi dotrzymać do września - powiedział szef resortu zdrowia.
Podkreślił, że "inne konkretne działania to kwestia logistyki i zaopatrzenia w leki i w tlen - bo to są bardzo ważne elementy walki z koronawirusem w tej chwili".
REKLAMA
- Bardzo ważnym zagadnieniem jest również sekwencjonowanie genomu wirusa, czyli badanie, z jakimi mutacjami mamy do czynienia - podkreślił Adam Niedzielski. Poinformował też, że w tej chwili w Polsce dominującą postacią jest brytyjska mutacja, zidentyfikowano także mutację południowoafrykańską i nigeryjską. - Brazylijskiej jeszcze nie zidentyfikowaliśmy - dodał.
- Otworzą się fryzjerzy i salony urody. Dotyczy to tylko części kraju
- Zmiany w funkcjonowaniu szkół podstawowych. Wraca nauka hybrydowa
Dobowy raport
W ciągu ostatniej doby potwierdzono 13 926 przypadków koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 740 chorych, wśród których 539 miało też inne schorzenia. W ciągu doby wyzdrowiało ponad 12,5 tysiąca zakażonych. Od wczoraj wykonano prawie 80,3 tysiąca testów na obecność koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Blisko 14 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 740 osób. Nowe dane resortu zdrowia
Najwięcej przypadków wirusa odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.
REKLAMA
Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 718 493 przypadki koronawirusa. Zmarły 63 473 osoby.
jp
REKLAMA