"Nieprzekonująca perspektywa". Media po niemieckim "szczycie szczepionkowym"
Niemieccy komentatorzy są niezadowoleni z wyników tak zwanego "szczytu szczepionkowego". Wczoraj kanclerz Angela Merkel i premierzy landów uzgodnili, że w czerwcu rozpocznie się szczepienie osób spoza ustalonych grup priorytetowych.
2021-04-27, 11:55
Niemieckie media wskazują, że "mglista obietnica" rezygnacji z kryteriów wiekowych szczepień wprawiła w konfuzję nawet tych, którzy wcześniej z rządem sympatyzowali. "Wszyscy zakładali, że kanclerz Merkel przedstawi jasną koncepcję powrotu do normalnego życia w sposób, w jaki uczynili to przywódcy innych krajów. Niestety nic takiego nie miało miejsca" - pisze berliński dziennik "Der Tagesspiegel".
Powiązany Artykuł
KE nie chce dodatkowych szczepionek AstraZeneca. Dworczyk: na decyzję wpłynęły problemy z tą firmą
Wczoraj Angela Merkel zapewniła, że w czerwcu władze zrezygnują z ustalania priorytetów. Każdy obywatel - niezależnie od wieku, zawodu lub przebytej choroby - będzie mógł skorzystać z oferty szczepień. Szefowa rządu zastrzegła jednak, że tempo kampanii zależy w dalszym ciągu od dostaw preparatów. "To nie oznacza, że każdy będzie mógł się natychmiast zaszczepić, choć na pewno będzie miał możliwość umówienia terminu" - powiedziała Merkel.
- "Nie wynaleziono lepszego lekarstwa na tę okropną epidemię". Premier o szczepieniach
- Szczepienie na koronawirusa. Ile dni powinno minąć między pierwszą a drugą dawką?
- Szef KPRM o szczepionce Johnson&Johnson: prawdopodobieństwo wystąpienia działań ubocznych jest bardzo niewielkie
Posłuchaj
Złagodzenie obostrzeń
Powiązany Artykuł
Powrót ogródków restauracyjnych i nauki stacjonarnej. Kolejne kraje w Europie luzują obostrzenia
Władze zastanawiają się też nad wprowadzeniem większych swobód dla osób zaszczepionych. Kanclerz Merkel zapowiedziała, że jej rząd rozpocznie w tym tygodniu prace nad odpowiednią ustawą, która weszłaby w życie na końcu maja. - Wiele wskazuje na to, że już wcześniej o losach tej regulacji zdecydują sądy - uważa prawnik Frank Bräutigam.
REKLAMA
Według ustaleń Instytutu Roberta Kocha około 20 milionów osób w Niemczech otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę podano prawie 6 milionom osób.
jbt
REKLAMA