Czy TSUE może regulować działalność izby Sądu Najwyższego? Orzeczenie TK odroczone

Do 13 maja Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie decydują, czy Polska powinna respektować decyzję Trybunałuo zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

2021-04-28, 15:40

Czy TSUE może regulować działalność izby Sądu Najwyższego? Orzeczenie TK odroczone
Siedziba TSUE w Luksemburgu. Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Rozprawa rozpoczęła się po godzinie 13:00 i skończyła się po godzinie. Stawili się na niej przedstawiciele: Sądu Najwyższego, Prezydenta RP, Sejmu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prokuratora Generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Powiązany Artykuł

TSUE Forum 1200.jpg
"Większość państw sprzeciwia się prymatowi prawa UE nad państwowym". Prof. Jabłoński o orzeczeniu TSUE

Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich wnioskował o odroczenie rozprawy, by umożliwić udział drugiemu pełnomocnikowi oraz zyskać czas na zapoznanie się z otrzymanym we wtorek stanowiskiem Sejmu. Trybunał Konstytucyjny przychylił się do tego wniosku - mówiła przewodnicząca składu sędziowskiego Krystyna Pawłowicz.

Posłuchaj

- Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku przedstawiciela RPO - mówiła przewodnicząca składu sędziowskiego Krystyna Pawłowicz (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

"Narusza konstytucyjne zasady"

Wcześniej stanowisko przedstawiła reprezentantka Sądu Najwyższego Małgorzata Bednarek, która mówiła o suwerenności państwa członkowskiego Unii. Jak powiedziała, unijne normy prawne zobowiązują państwo członkowskie do wykonania środków tymczasowych, które odnoszą się do funkcjonowania władzy sądowniczej w państwie. Mimo że - jak zaznaczyła sędzia Bednarek - sprawy nie zostały przekazane do gestii Unii Europejskiej i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej, co jest warunkiem wykonywania danych kompetencji przez Unię Europejską.

Posłuchaj

Reprezentantka Sądu Najwyższego Małgorzata Bednarek o stanowisku SN w sprawie orzeczenia TSUE (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

- Narusza to konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organizacji organowi międzynarodowemu i powoduje, że państwo będzie działać z naruszeniem zasady demokratycznego państwa prawnego i zasady legalizmu. Przyznaje bowiem organom UE uprawnienie do decydowania w materii, która nie pozostaje w gestii UE tylko konstytucyjnie przynależna jest do sfery suwerennych decyzji państwa członkowskiego - mówiła Małgorzata Bednarek.

REKLAMA

Nie tylko polskie wątpliwości

W kwietniu ubiegłego roku unijny trybunał zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Czytaj także: 

Podobne wątpliwości związane z unijnym prawem mają też inne państwa. Kilka dni temu pełnemu egzekwowaniu prawa europejskiego sprzeciwiła się Francuska Rada Stanu. Chodziło o gromadzenie danych użytkowników przez operatorów telekomunikacyjnych. Sędziowie najwyższego sądu administracyjnego we Francji tłumaczyli, że prawo europejskie powinno być przestrzegane, choć nie może ono podważać podstawowych zasad zawartych we francuskiej konstytucji - takich jak obowiązek chronienia obywateli.

Z kolei w maju Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że Europejski Bank Centralny naruszył niemiecką konstytucję, skupując obligacje państwowe.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej