Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze
Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku oraz ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.
2021-05-03, 06:28
Główne obchody uroczystości odbędą się na Jasnej Górze. Sumę odpustową o godzinie 11.00 będzie celebrował i homilię wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Msza święta z Jasnej Góry będzie transmitowana w TV Trwam oraz na kanale youtube.com jasnogórskiego Sanktuarium. Biblista, ksiądz profesor Waldemar Chrostowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do dramatycznych wydarzeń XVII wieku.
Powiązany Artykuł
![bazylika świętego krzyża 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/437c67e1-0a04-4351-a761-d1c46cd5a15f.jpg)
Transmisja mszy świętej w radiowej Jedynce. Słuchaj od godz. 9.00
- Uroczystość nawiązuje do aktu oddania Rzeczypospolitej i wszystkich jej spraw w bardzo dramatycznym okresie historii Polski, którym był potop szwedzki - powiedział ksiądz profesor i wyjaśnił - Nawiązuje to do aktu dokonanego przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej. Aktu, który w szczególny sposób dotyczy Jasnej Góry, stanowiącej duchową stolicę Polski i Polaków.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak podkreślił ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, uroczystość przypomina o fundamencie wiary chrześcijańskiej narodu polskiego.
- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypomina nam, że jednym ze zworników naszej tożsamości jest chrześcijaństwo. Wiara chrześcijańska przyjęta ponad 1050 lat temu, która stanowi z jednej strony korzeń naszej narodowej, religijnej tożsamości, a z drugiej strony jest skałą, która nam stale przypomina, z czego zostaliśmy wyciosani - powiedział ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Zauważył, że jest też drugi, świecki wymiar uroczystości - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
REKLAMA
- Było to absolutnie wyjątkowe wydarzenie i wyjątkowy akt w dziejach ówczesnej Rzeczypospolitej. Ale nie tylko to, także w dziejach Europy i także patrząc z dzisiejszej perspektywy, w dziejach świata. Dlatego, że tam nasza konstytucja została uprzedzona tylko przez konstytucje Stanów Zjednoczonych- zauważył biblista.
Posłuchaj
Symboliczny wybór Matki Bożej na królową Polski nastąpił w 1656 roku. Trzysta lat później śluby odnowił prymas Stefan Wyszyński. Dzisiejsze święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W 1920 roku zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
REKLAMA
bf
REKLAMA